Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj naďalej prvý v počte pozitívnych prípadov, medzi hospitalizovanými je 83% neočkovaných
COVID-19 vývoj situácie v kraji

08 marec 2021 - 14:23

V Ružomberku pripravili pre cestujúcich v MHD bezplatné respirátory

Foto: V Ružomberku pripravili pre cestujúcich v MHD bezplatné respirátory
Foto: Facebook Mesto Ružomberok

Od dnešného dňa platia tri nové vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktoré upravujú používanie ochranných prostriedkov horných dýchacích ciest, činnosť maloobchodných prevádzok a izoláciu. Počnúc dneškom (pondelok 8. marca 2021) je povinné nosiť respirátor triedy najmenej FFP2 v obchodoch a v prostriedkoch verejnej dopravy.

O týždeň sa povinnosť rozšíri na všetky interiéry s výnimkou vlastnej domácnosti. Respirátor nemusia nosiť deti vo veku do 6 rokoch, zamestnanci, ktorí sú na pracovisku sami, osoby so závažnými poruchami autistického spektra alebo so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím či športovci pri výkone športu.

Na krok zareagovali aj v Ružomberku, kde miestna samospráva v spolupráci s poskytovateľom služieb mestskej hromadnej dopravy pripravila bezplatné respirátory. Spolu 1200 kusov má slúžiť pre tých, ktorí si ich nemohli alebo nestihli zaobstarať a chcú cestovať hromadnou dopravou.

„Od pondelka 08.03.2021 budú respirátory k dispozícii v autobusoch MAD. Záleží nám na tom, aby ste aj v tomto období využívali verejnú dopravu, preto bude v každom autobuse možné zobrať si potrebný respirátor. Respirátory budú umiestnené na sedačkách za vodičom autobusu. Pásky, ktoré doteraz vymedzovali priestor vodiča budú odstránené. Na sedadlách kde budú respirátory platí zákaz sedenia,“ informuje samospráva.

Predstavitelia zároveň prosia, aby si ľudia brali len jeden kus pre vlastnú potrebu. Až do 30. apríla 2021 platí nulová sadzba na respirátory FFP 2 a FFP 3. V iných mestách Žilinského kraja, napríklad Liptovskom Hrádku, začali s distribúciou respirátorov v počte 5 kusov všetkým seniorom nad 65 rokov. 


Dopravný servis
Estakáda
Jama na ceste
10:11
Strečno
Jama na ceste
10:07
Nemocničná
Prekážka na ceste
10:07
Budatínska Lehota
Kolóna
09:39
Strečno
Jama na ceste
09:30
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia