Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Od budúceho pondelka sa otvoria všetky obchody, pre vstup bude potrebný test
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

04 marec 2021 - 09:50

Nezodpovední vodiči začali v areáli žilinskej nemocnice parkovať v strede okružnej križovatky

Situácia s parkovaním vozidiel v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline sa so zavedením regulácie o niečo zlepšila. Stále však dochádza k prípadom, kedy autá blokujú prejazd alebo sú odstavené tam, kde je to zakázané. Medzi najčastejšie prehrešky motoristov patrí státie v priestore okružnej križovatky alebo na vyhradených miestach pri hlavnej budove.

V minulosti slúžil kruhový objazd ako veľká parkovacia plocha, kde po oboch stranách cesty stáli automobily. Po dokončení rekonštrukcie komunikácií a doplnení dopravných značiek sa tu parkovanie zakázalo. Dôvodom boli aj časté problémy pri prejazde vozidiel záchrannej zdravotnej služby či pacientov.

Niekoľko úsekov ciest v areáli nemocnice je po novom vyznačených žltou súvislou čiarou, ktorá určuje úsek, kde je z obidvoch strán zakázané zastavenie a státie vozidiel. Takáto značka sa nachádza aj na kruhovom objazde pri hlavnej budove polikliniky, pričom je doplnená aj zvislými značkami zákazu zastavenia.

Napriek jasne stanoveným pravidlám je možné občas nájsť zaparkované autá naďalej v priestore križovatky. Najnovšie sa však niektorí vodiči vynašli a začali parkovať na trávnatej ploche. Osobné vozidlá tak síce neobmedzujú premávku, no aj napriek tomu porušujú dopravné predpisy.

Galéria: 2 fotky

Vyhláška o cestnej premávke určuje, že vodič nesmie parkovať na cestnej ani inej verejne prístupnej zeleni, na ostrovčekoch a taktiež ani na deliacich pásoch, pokiaľ to nie je dovolené dopravnou značkou.

Mestská polícia v Žiline vykonáva v areáli nemocnice náhodné kontroly, problémy s parkovaním rieši aj na základe podnetov zo strany bezpečnostnej služby FNsP Žilina. Pacienti a návštevníci nahlasujú nezodpovedných šoférov len zriedka.

„Areál nemocnice je predmetom priebežných kontrol. V prípade nahlásenia protiprávneho stavu na úseku statickej dopravy, zo strany vlastnej ochrany areálu FNsP, je na miesto vysielaná hliadka za účelom preverenia a riešenia stavu. Podnety od vodičov, resp. pacientov navštevujúcich zdravotnícke zariadenie, sú ojedinelé,“ uviedol Martin Matejko, zástupca náčelníka Mestskej polície.

Nový systém regulácie parkovania v žilinskej nemocnici je platný od 12. augusta 2020 a funguje na princípe elektronických rámp. Tie sú v prevádzke nepretržite cez pracovné dni, víkendy i sviatky.

„Po spustení nových rámp a následnom sprístupnení nových parkovacích miest za pavilónom gynekológie a pôrodníctva sa parkovacia situácia v nemocnici mierne zlepšila. Aktuálne však sledujeme napriek sprísneným pravidlám vychádzania vyšší počet vozidiel v areáli, a to z dôvodu testovania na COVID-19 a očkovania proti COVID-19,“ vysvetlila hovorkyňa žilinskej nemocnice Lenka Záteková.

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline denne zaočkuje 400 ľudí, ďalších približne 500 osôb absolvuje testovanie. Veľká časť ľudí prichádza práve autami a dopravná situácia je preto intenzívnejšia. V tomto prípade ale nejde o dlhodobé parkovanie, takže parkovacie miesta nie sú obsadené celý deň.

„Problémy evidujeme doobeda predovšetkým pri najfrekventovanejších cestách v okolí vstupov do pavilónov, keďže návštevníci prirodzene chcú zaparkovať čo najbližšie k budove, do ktorej majú namierené. V týchto miestach potom dochádza k preplneniu, pričom na záchytnom parkovisku za pavilónom Liečebne dlhodobo chorých alebo za pavilónom gynekológie a pôrodníctva voľné parkovacie miesta k dispozícii ešte sú,“ dodala hovorkyňa.

Vedenie nemocnice prosí vodičov, aby využívali možnosť vyloženia a naloženia pacientov pred pavilónmi, následne zvolili možnosť parkovania na záchytných parkoviskách a nie na miestach, kde je parkovanie zakázané. 

„V stredu ráno sme zaregistrovali prípad dvoch vozidiel, ktoré bezohľadne zaparkovali vo vnútri ostrovčeka v kruhovom objazde. O situácii bola hneď upovedomená naša strážna služba, ktorá privolala mestskú políciu. Do jej príchodu však vodiči tieto vozidlá odparkovali,“ spresnila L. Záteková.

V čase, kedy autá zachytené na fotografiách parkovali v strede okružnej križovatky, bola aktuálna naplnenosť parkovacích miest a záchytných parkovísk dostatočná a vyhovujúca pre bezproblémové zaparkovanie.

409 reakcií


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
22:13
Priemyselná
Jama na ceste
22:10
Strečno
Jama na ceste
21:56
Lavobrezná
Jama na ceste
21:11
Bytčica, Dlhá
Policajná hliadka
20:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia