Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Od budúceho pondelka sa otvoria všetky obchody, pre vstup bude potrebný test
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

01 marec 2021 - 17:53

AKTUÁLNE: Na Slovensku pristálo vládne lietadlo s dávkami vakcíny Sputnik V

Foto: AKTUÁLNE: Na Slovensku pristálo vládne lietadlo s dávkami vakcíny Sputnik V
Foto: Facebook - OĽANO

Na dnešnej tlačovej konferencii s heroickým názvom “NA ŽIVOTOCH ZÁLEŽÍ” predstavili premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajči dodávku niekoľkých desiatok tisíc dávok vakcíny Sputnik V.

V prvej dodávke ich na Slovensko priviezlo nákladné vojenské lietadlo Spartan C-27J, ktoré aktuálne smeruje po ďalší náklad. Celkovo má prísť v prvej fáze 200-tisíc dávok.

Kuriózne je, že vláda nekomunikovala ohľadom nákupu ani po tom, ako na let nákladného lietadla do Moskvy upozornili novinári. 

Ruská vakcína má podľa článku zverejneného v časopise Lancet účinnosť na úrovni 91,6 percenta, podľa Matoviča budú dovezené dva milióny. Cena za dve dávky vakcíny je na úrovni niečo málo pod 20 dolárov. 

Vakcína je zaujímavá aj z hľadiska mechanizmu fungovania, keďže dávky obsahujú dva rozličné druhy adenovírusových vektorov (rAd26 a rAd5). Použitie rôznych sérotypov v rozmedzí 21 dní má napomôcť prekonať už existujúcu imunitu na adenovírusy v populácii.

Vakcína nemá registráciu od Európskej liekovej agentúry, o jej nákupe rozhodol minister zdravotníctva Krajčí. Slovensko postupne nakúpi dva milióny kusov vakcín. Ľudia sa budú môcť rozhodnúť, ktorou sa zaočkujú. Podľa premiéra je na Slovensku 300-tisíc ľudí, ktorí odmietajú očkovanie inou ako ruskou vakcínou.

470 reakcií


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
22:13
Priemyselná
Jama na ceste
22:10
Strečno
Jama na ceste
21:56
Lavobrezná
Jama na ceste
21:11
Bytčica, Dlhá
Policajná hliadka
20:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia