Dnes najčítanejšie
Petícia za záchranu Demänovskej Doliny má stotisíc online podpisov
Aktualizované: COVID-19 v Žilinskom kraji

17 február 2021 - 10:35

Práce na dostavbe tunela Višňové by mali začať v apríli, námietky voči vyhodnoteniu súťaže nepadli

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) úspešne ukončila vyhodnocovanie ponúk v rámci verejného obstarávania dokončenia úseku D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala s tunelom Višňové. Voči vyhodnoteniu neboli doručené žiadne námietky, projekt preto smeruje na posúdenie a následne dôjde k podpisu zmluvy s víťazným uchádzačom.

„Chcem sa poďakovať všetkým účastníkom verejnej súťaže za férovú a korektnú súťaž. Zároveň ďakujem aj kolegom z Národnej diaľničnej spoločnosti a ministerstva za prípravu, hladký priebeh a vyhodnotenie súťažného dialógu. Teším sa na podpis zmluvy, najviac však na začiatok výstavby,“ uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby SR.

Víťazná ponuka na dostavbu kľúčového úseku diaľnice spolu s tunelom Višňové prišla od združenia spoločností Skanska SK a.s. Slovensko, Skanska a.s. Česko, Skanska S.A. Poľsko a bola v sume 254 835 881 eur.

Združenie spoločností Skanska s Strabag bolo pôvodným víťazom tendra pre výstavbu tohto úseku aj v závere roku 2012. Toto konzorcium malo veľmi dobré predpoklady stavbu zvládnuť v zmluvnom termíne 5,5 roka, teda do konca roku 2018. Vtedajšia vláda už ale nedokázala uzatvoriť zmluvu s novým zhotoviteľom.

NDS po úspešnom súťažnom dialógu na zhotoviteľa hlavnej trasy pokračuje v reštarte výstavby odpočívadla a strediska údržby. V súčasnosti nasleduje tender na technológiu tunela, verejné obstarávanie na stredisko údržby, vrátane regionálneho operátorského pracoviska a súťaž na výstavbu diaľničného odpočívadla Turie.

Zhotoviteľ chce úsek sprejazdniť do konca roka 2023

Súťažné ponuky vyhodnocovala odborná 11-členná komisia. Okrem ceny, ktorá mala v hodnotení váhu 45%, posudzovali aj lehotu na prípravu projektovej dokumentácie (váha 5%), lehotu na sprejazdnenie diaľnice (váha 35%) a environmentálne kritérium, konkrétne množstvo akumulovanej vody v krajine (váha 15%).

„Víťazný uchádzač deklaroval vo svojej súťažnej ponuke, že 13,5 kilometrový úsek D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala vrátane 7,5 kilometrov dlhého tunela Višňové vie sprejazdniť v plnom profile do doby 1002 dní od momentu podpísania zmluvy na výstavbu. Našou ambíciou je odovzdať motoristom úsek diaľnice do užívania najneskôr do konca roka 2023,“ uzatvárajú diaľničiari.


 
362 reakcií
Zdroj: Národná diaľničná spoločnosť


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
19:29
Strečno
Jama na ceste
18:14
Strečno
Kolóna
17:37
Strečno
Jama na ceste
17:09
Terchová
Policajná hliadka
16:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.