Dnes najčítanejšie
Petícia za záchranu Demänovskej Doliny má stotisíc online podpisov
Aktualizované: COVID-19 v Žilinskom kraji

17 február 2021 - 10:44

Vo FNsP Žilina vlani privítali 1900 novorodencov, medzi nimi Marilku, Auroru či Krišpína a Barnabáša

Foto: Vo FNsP Žilina vlani privítali 1900 novorodencov, medzi nimi Marilku, Auroru či Krišpína a Barnabáša
Foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Počas uplynulého roku prišlo na svet vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline 1 900 novorodencov, v priemere si ju tak pre pôrod vyberie 155 mamičiek mesačne. Počet odrodených detí narástol medziročne o takmer dvesto.

Žilinskej nemocnici sa darí zvyšovať komfort a kvalitu pôrodnice, čo sa podieľa na rastúcich číslach pôrodov. V Žilinskom kraji jej patrí prvá priečka v počte pôrodov. Rastúci trend pokračuje aj od začiatku tohto roka.

„Január k nám priniesol už prvých 160 bábätiek a február sa taktiež rozbieha veľmi intenzívne. Každý ďalší deň, kedy príde na svet nový život, je pre nás výnimočný, a to najmä v aktuálnej situácii, kedy je podobný dôvod na radosť o to cennejší,“ uviedla primárka oddelenia neonatológie FNsP Žilina Katarína Jackuliaková.

Minulý rok boli podľa nej novorodenecké postieľky najviac zaplnené v priebehu letných prázdninových mesiacov a septembra. „V roku 2020 si prevahu opäť udržali chlapci, počet dievčat prevýšili o 118,“ informovala Jackuliaková s tým, že na zmenu to zatiaľ nevyzerá ani v nasledujúcom období. Za prvý mesiac tohto roka sa v žilinskej pôrodnici narodilo 81 chlapcov a 79 dievčat.

Podľa slov primára oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martina Sudeka je stúpajúci záujem mamičiek o pôrodnicu v Žiline ocenením práce všetkých zamestnancov, no rovnako predstavuje motiváciu do ďalšieho rozvoja.

„Snažíme sa zlepšovať prostredie, modernizovať vybavenie, ale zároveň zvyšovať kvalitu v prístupe a starostlivosti o pacientky. Úprimne nás teší, že maminky sa do žilinskej pôrodnice s dôverou vracajú, znamená to, že zmeny, ktoré realizujeme, majú zmysel a chceme v nich pokračovať s cieľom naďalej zvyšovať spokojnosť a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ priblížil primár pôrodnice, ktorá sa podľa hodnotenia samotných mamičiek v projekte Sprievodca pôrodnicami stala v roku 2019 najlepšou na Slovensku.

Odrodili desiatky pôrodov s pozitívnymi rodičkami

Okrem významných rekonštrukcií a skvalitnenia poskytovanej zdravotnej starostlivosti priniesla zmeny v pôrodnici taktiež pandémia koronavírusu.

„V roku 2020 sme od jesene profesionálne odviedli 16 pôrodov rodičiek pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, tento rok už ďalších 18. Obavy mamičiek môžu byť síce úplne prirodzené, no priestory a podmienky oddelenia sme dôkladne prispôsobili, aby všetko prebiehalo čo najbezpečnejšie a zároveň komfortne. Hygienicko-epidemiologický štandard je nastavený tak, aby sme mohli poskytnúť mamičkám možnosť mať pri pôrode sprievodnú osobu a i v prípade pozitívnych rodičiek, ak sa tak rozhodnú, mohli ostať s bábätkom v spoločnej izbe,“ doplnil primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva žilinskej nemocnice Martin Sudek.

Od januára do decembra 2020 odviedol tím zdravotníkov Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina 1865 pôrodov. Z 1900 narodených detí bolo 35 párov dvojičiek. Najviac novorodencov, 180, sa narodilo v mesiaci júl 2020. Najvyšší počet dvojičiek, 8 párov, prišiel na svet v decembri 2020.

V žilinskej pôrodnici sa aj vlani narodilo viac chlapcov ako dievčat. Z 1009 chlapcov patrili medzi najčastejšie mená Jakub, Matej, Samuel a Michal.

Spomedzi 891 dievčat boli najobľúbenejšími menami Ema, Sofia a Natália. Vyskytli sa i netypické krstné mená, zo ženských to bola napríklad Marilka, Aurora, Noemi, Prea či Ráchel. Medzi mužskými zase Slavoj, Uriel, Barnabáš, Pravoslav alebo Krišpín.

 279 reakcií
Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina


Dopravný servis
Bytčica, Dlhá
Policajná hliadka
20:15
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
19:29
Strečno
Jama na ceste
18:14
Strečno
Kolóna
17:37
Strečno
Jama na ceste
17:09
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.