Cez víkend zbierali plavci KPŠ Nereus Žilina úspechy

Prvomájový víkend znamenal pre KPŠ Nereus Žilina zastúpenie plavcov na hneď troch rozličných pretekoch. Najvýznamnejšie podujatie sa konalo v Bratislave pod názvom ORCA CUP 2015. Týchto medzinárodných plaveckých pretekov sa zúčastnilo vyše 700 pretekárov z desiatich krajín sveta. Medzi najväčšie osobnosti patril dvojnásobný olympijský bronzový medailista Arkady Vyatchanin. Žilinu reprezentovalo 13 mládežníkov, medzi ktorými boli aj traja naši reprezentanti Slovenska.

V Bratislave pokoril vlastný rekord podujatia

Najúspešnejší zo žilinských plavcov bol Vladimír Štefánik, ktorý sa práve vrátil aj s Davidom Bartákym z reprezentačného sústredenia v Španielsku. Odniesol si domov 4 víťazstvá (50m, 100m voľný spôsob, 50m, 100m motýlik), pričom opravil svoj vlaňajší rekord podujatia na 100m voľný spôsob. Zároveň opäť potvrdil svoje kvalifikačné časy pre účasť na Európskych hrách mládeže v Baku a Majstrovstvách sveta juniorov v Singapure.

Dve bronzové medaile si vyplávala juniorská reprezentantka Laura Benková a to na 200m voľný spôsob a 50m znak. V ďalších 3 disciplínach (50m, 100m voľný spôsob, 50m motýlik) si vybojovala miesto vo finále. Jednu striebornú medailu na 50m voľný spôsob získala Soňa Dobroňová.

K ďalším finalistom patrili David Bartáky (50m, 100m, 200m motýlik), Jakub Gordík (50m, 100m znak), Zuzana Loncková (50m prsia) a Kristína Timková (50m motýlik).

Darilo sa aj v Českej republike

V susedných Čechách naši 8 najúspešnejší žiaci dali o sebe vedieť na medzinárodných žiackych pretekoch Májové Brno. Medzi mladšími žiakmi si veľmi úspešne viedli Roman Ftorek a Ema Marušáková. Ema zvíťazila v troch disciplínach (200m polohové preteky, 50m motýlik a 50m znak). Do zbierky pridala dve druhé (100m znak, 50m voľný spôsob) a jedno tretie miesto (200m motýlik). Táto všestranná plavkyňa má už zaplávané limity pre vstup do juniorskej reprezentácie Slovenska na budúci kalendárny rok.

Roman premenil všetky svoje štarty na medaile a stal sa tak najviac dekorovaným plavcom našej výpravy (1x 1. miesto 100m prsia, 3x 2. miesto 50m prsia, 200m polohové preteky, 50m voľný spôsob, 3x 3. miesto 50m, 100m motýlik, 100m voľný spôsob). Medzi staršími žiakmi sa darilo Alexandrovi Hrabovskému so ziskom 3 medailí (2. miesto 50m znak, 2x3. miesto 100m znak a 100m motýlik) a Denisovi Vallovi so ziskom 2 medailí (1. miesto 50m prsia a 3. miesto 50m znak). Celkovo zo 49 štartov padlo 41 osobných rekordov, preto pochvalu si zaslúžia aj ostatní, ktorým sa miesto na stupňoch víťazov neušlo.

Najmladší súťažili v Liptovskom Mikuláši

Najmenej skúsení a začínajúci plavci v počte 29 sa zúčastnili pretekov Veľká cena Liptova v Liptovskom Mikuláši. Zastúpenú sme mali aj kategóriu ešte len 7 ročných detí a tú reprezentovali Magdalénka Loncková a Rebeka Tureková. Medzi 9-10 ročnými žiakmi si prvú medailu vyplávali Alexandra Dzurillová na 100m motýlik a Janka Fašková na 100m znak. Už skúsený Miško Timko zvíťazil na 50m voľný spôsob a tretí bol na 100m znak.

V kategórii mladších žiakov (11 a 12 roční) 3 medaile vylovila z bazéna Dominika Jankovičová (2x 2. miesto 50m znak a 50 motýlik, 1x 3. miesto 100m motýlik). Najstarším medailistom (13 a 14 roční žiaci) bol Patrik Ondruš so ziskom dvoch druhých miest na 50m motýlik a 50m znak.

Vľavo na fotografii sa nachádza víťazka troch disciplín Ema Marušáková. KPŠ Nereus Žilina ďakuje všetkým plavcom, ktorí počas víkendu vzorne reprezentovali klub aj mesto Žilina. Aj my ďakujeme.