Dnes najčítanejšie
Krajská knižnica v Žiline bude od 27. januára opäť otvorená, vstup umožní len na základe výnimiek

08 január 2021 - 15:06

V Žiline prerušujú distribúciu štartovacích balíčkov na bioodpad, dôvodom je zákaz vychádzania

Foto: V Žiline prerušujú distribúciu štartovacích balíčkov na bioodpad, dôvodom je zákaz vychádzania
Foto: Mesto Žilina

Od prvého dňa nového roku až do 24. januára platí na území Slovenskej republiky zákaz vychádzania, do tohto dátumu pozastavuje aj mesto Žilina distribúciu štartovacích balíčkov k triedeniu kuchynského bioodpadu. Pre štartovacie balíčky si mali v tomto čase prísť obyvatelia sídlisk Vlčince a Solinky. Náhradné termíny zatiaľ nie sú určené, mesto o nich bude informovať. 

Štartovacie balíčky pripravila radnica ako benefit nad rámec zákonom stanovaných povinností. Bezplatne si ich môžu v areáli Mestskej krytej plavárne Žilina vyzdvihnúť všetci obyvatelia panelákov a bytových domov v meste podľa harmonogramu.

Balíček obsahuje tri praktické pomôcky – košík na kuchynský odpad, 24 kusov biologicky rozložiteľných vreciek a návod, ako správne triediť tento druh odpadu. 

Povinnosť triediť biologicky rozložiteľný kuchynský odpad majú všetky mestá a obce na Slovensku od 1. januára tohto roka. Cieľom nového legislatívneho nariadenia je zlepšiť odpadové hospodárstvo a zmierniť záťaž na životné prostredie.

Vytriedený kuchynský bioodpad môžu Žilinčania už dnes vyhadzovať do špeciálnych kontajnerov, ktorých 100 kusov bolo v meste rozmiestnených do konca minulého roka. V tomto roku pribudne v Žiline ďalších 200 kusov kontajnerov. 

Žilinská samospráva upozorňuje vodičov, aby pri parkovaní vozidiel dodržiavali bezpečnú vzdialenosť od kontajnerov. V mnohých prípadoch je ich vysýpanie sťažené práve nevhodne zaparkovanými automobilmi, ktoré bránia prejazdu zberného vozidla na odpad. Ďalším problémom sú vandali, ktorí znehodnocujú mestský majetok. Napriek tomu, že sú kontajnery v uliciach len niekoľko dní, už sa objavili prípady ich poškodenia.   


Využitie kuchynského bioodpadu je možné iba za predpokladu, že sa triedi správne. Potrebné je preto využívať výlučne biologicky rozložiteľné vrecká, ktoré je možné si zakúpiť v predajniach drogérie. Bežné plastové vrecká je zakázané používať, keďže kuchynský bioodpad znehodnocujú a napokon skončí na skládke zmiešaného komunálneho odpadu tak, ako to bolo doposiaľ.

V prípade, že nemáte rozložiteľné vrecká, môžete zbierať kuchynský odpad aj do plastového vrecka, z ktorého ho potom vysypete do kontajnera na biodopad. Pokiaľ nie je plastové vrecko znečistené, patrí do triedeného zberu, ak je znečistené, je potrebné ho vyhodiť do komunálneho odpadu. 

Vytriedený bioodpad z mesta sa bude dvakrát týždenne odvážať do priemyselnej kompostárne v Dolnom Hričove. V prvom kroku sa z neho zneutralizujú škodlivé látky a následne pripraví prírodný kompost, plný výživy a minerálnych látok, ktorý sa ďalej zapracováva do poľnohospodárskej pôdy na jej skvalitnenie.  91 reakcií
Zdroj: Mesto Žilina


Dopravný servis
Na Horevaží
Kolóna
14:12
P.O. Hviezdoslava
Dopravná nehoda
14:10
Vojtecha Spanyola
Práca na ceste
13:57
Strečno
Jama na ceste
13:40
Strečno
Kolóna
13:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia