Dnes najčítanejšie
Na priechode pre chodcov v Žiline zrazilo osobné auto 18-ročnú ženu, vodič mal skúšku na alkohol negatívnu

17 december 2020 - 15:13

Sezóna zdieľaných bicyklov v Žiline skončila, najaktívnejší užívateľ si ich vypožičal 621-krát

Foto: Sezóna zdieľaných bicyklov v Žiline skončila, najaktívnejší užívateľ si ich vypožičal 621-krát
Foto: Mesto Žilina
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Počas tohto roka si vypožičalo v Žiline zdieľané bicykle v rámci projektu BikeKIA viac než 147-tisíc užívateľov. Bicykle boli cyklistom k dispozícii od mája do začiatku decembra na dvadsiatich staniciach v meste. Aktuálnu sezónu bikesharingu, ktorá začala o jeden mesiac neskôr oproti plánu, poznačila epidemiologická situácia.

Do užívania by sa mali bicykle vrátiť opäť na jar. Presný dátum bude závisieť od poveternostných podmienok a platných preventívnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Počas zimných mesiacov čaká bicykle generálna oprava.

Žilinčania a návštevníci krajského mesta si mohli tento rok vypožičať celkom 120 bicyklov. V novej sezóne pribudli v staniciach aj ďalšie stojany na bicykle, dnes je ich na 20 miestach v meste spolu 192. Najaktívnejší užívateľ si v tomto roku vypožičal bicykel 621-krát, druhý 513-krát a tretí v poradí 439-krát.

Podľa štatistiky prevádzkovateľa systému zdieľaných bicyklov, spoločnosti ARRIVA, sa najviac výpožičiek uskutočnilo v letných mesiacoch, najviac v auguste vyše 29-tisíc, v júli 28 937 a v júni 24 572. Celkový počet registrovaných užívateľov BikeKIA dosiahol ku dňu skončenia aktuálnej sezóny číslo 30 299.

„Bezuhlíková mestská mobilita si nachádza stále viac priaznivcov, čo je dlhodobý trend v zahraničí a veľmi vítam, že sme sa rovnakým smerom vydali aj v meste Žilina,“ podotkol primátor mesta Peter Fiabáne.

Priemerná dĺžka jednej výpožičky bicykla v Žiline je podľa štatistiky 18 minút, ľudia si teda volia skôr kratšie trasy v meste. Najviac požičaní a vrátení bicykla bolo zaznamenaných v stanici na Námestí Andreja Hlinku (vyše 17 500 prenájmov a 18 133 vrátení), pri predajni COOP Jednota na sídlisku Vlčince - ul. Polomská (15 652 prenájmov a 15 700 vrátení) a pri Auparku (10 676 prenájmov a 10 394 vrátení). Naopak, najmenej - 1 050 prenájmov bolo v minulom roku na stanici Lesopark

„Na začiatku sezóny sme vzhľadom na vzniknutú situáciu s koronavírusom prijali s predstaviteľmi mesta rozhodnutie o dezinfekcii bicyklov. Toto opatrenie v záujme bezpečnosti užívateľov systému obyvatelia a návštevníci mesta privítali. Teší nás, že boli bicykle v meste Žilina ako doplnok k verejnej doprave rovnako obľúbené ako v predchádzajúcej sezóne, záujem o bikesharing bol i naďalej veľký,“ informovala Petra Helecz, riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločnosti ARRIVA na Slovensku.

Záujemcovia o službu sa môžu aj teraz bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie, dostupnej bezplatne pre Android a iOS. Následne si budú môcť prostredníctvom smartfónu požičať bicykel zo stojana. Bikesharing v Žiline je bezplatný po dobu jednej hodiny.
Zdroj: Mesto Žilina


Dopravný servis
Obchodná
Práca na ceste
15:45
Mojšova Lúčka
Kolóna
14:45
Strečno
Kolóna
14:23
Strečno
Kolóna
14:12
Radoľa
Práca na ceste
14:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina