Dnes najčítanejšie
Nové Lahôdkovo v centre Žiliny: Poctivé čerstvé chlebíčky, domáce zákusky aj tradičné kakao

13 november 2020 - 13:24

Priemerná cena za m2 nehnuteľnosti v Žilinskom kraji zostala v treťom kvartáli na úrovni 1 330 eur

Foto: Priemerná cena za m2 nehnuteľnosti v Žilinskom kraji zostala v treťom kvartáli na úrovni 1 330 eur
Foto: ilustračné - pixabay.org

Za nehnuteľnosť museli v 3. štvrťroku 2020 obyvatelia v Žilinskom kraji pri kúpe zaplatiť v priemere 1 330 eur za meter štvorcový, suma zostala rovnaká ako v druhom kvartáli. Vyplýva to zo štatistík Národnej banky Slovenska (NBS) ohľadom vývoja na realitnom trhu.

Drahšie nehnuteľnosti ako v Žilinskom kraji sú len v Bratislavskom a Košickom, oba regióny tlačia nahor metropoly Bratislava a Košice. Už tradične vytvára tlak na ceny nehnuteľností slabá ponuka. NBS konštatuje, že počet dokončených bytov, vrátane bytov v rodinných domoch, bol v 2.štvrťroku 2020 o vyše 6 percent nižší, než v rovnakom období v predchádzajúcom roku.

Počet začatých bytov dokonca klesol takmer až o 19 percent. Zároveň ale došlo k miernej korekcii kompozitných indexov bývania a bytov, ovplyvnil to najmä pomer pomer úverov na bývanie k disponibilnému príjmu:

„Keď úvery rastú neúmerne rýchlejšie v porovnaní s disponibilným príjmom (čo znamená, že pomerový ukazovateľ rastie), považujeme to za indikátor prehrievania. V predchádzajúcom štvrťroku dosiahol pomer najvyššiu hodnotu za posledných niekoľko rokov. V 3. kvartáli predpokladáme miernejší rast úverov a zároveň obnovenie rastu disponibilného príjmu – efekt pomerového ukazovateľa musí byť teda logicky nižší,“ uviedli analytici centrálnej banky.

Zdroj: NBS

Napriek tomu zostávajú oba indexy v pásme rizika a ukazujú na prehrievanie trhu. V 3. štvrťroku pokleslo nájomné, no menej ako v druhom kvartáli. Žilinský kraj stále zostáva miestom s najhoršie dostupným bývaním, delí sa o nelichotivý titul s Košickým krajom. 

„Dynamika cien nehnuteľností v 3. štvrťroku 2020 kopíruje vývoj v predchádzajúcom štvrťroku, zároveň neočakávame žiadne zásadné zmeny vo vývoji miezd. Dostupnosť bývania preto zostáva prevažne nezmenená. Relatívne najmenej dostupné bývanie pozorujeme naďalej v Žilinskom a Košickom kraji,“ uzatvára správa NBS.  

Ceny bytov v Žilinskom kraji budú podľa vás


54 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
10:23
Strečno
Kolóna
10:11
Strečno
Dopravná nehoda
10:10
Strečno
Kolóna
10:00
Estakáda
Jama na ceste
09:52
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia