Dnes najčítanejšie
Nové Lahôdkovo v centre Žiliny: Poctivé čerstvé chlebíčky, domáce zákusky aj tradičné kakao

12 november 2020 - 16:20

Celoplošne testovali aj klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb v Žilinskom kraji

Foto: Celoplošne testovali aj klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb v Žilinskom kraji
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Zariadenia sociálnych služieb patria medzi najrizikovejšie z pohľadu možnej nákazy novým koronavírusom, Žilinský samosprávny kraj pretestoval aj klientov a zamestnancov v 26 zariadeniach, ktorých je zriaďovateľom. Počet pozitívne testovaných klientov a zamestnancov klesol v druhom kole testovania na polovicu.

V prvom kole v nich bolo otestovaných 1537 zamestnancov a 2660 prijímateľov sociálnych služieb, z nich bolo 40 pozitívnych zamestnancov a 114 pozitívnych prijímateľov.

V druhom kole bolo testovaných 1436 zamestnancov a 2259 prijímateľov. Z toho bolo pozitívnych 23 zamestnancov a 59 prijímateľov. Od minulého týždňa župa distribuuje osobné ochranné pomôcky aj testy všetkým zariadeniam v kraji.

„Môžeme povedať, že nám plošné testovanie znížilo výskyt ochorenia na polovicu a zabránilo tak komunitnému šíreniu nákazy. Zároveň robíme všetko pre to, aby zariadenia mali potrebnú podporu a zvládli túto neľahkú situáciu. Metodicky usmerňujeme všetkých poskytovateľov sociálnych služieb a sme nápomocní pri vyhľadávaní pomocnej sily, ktorá v niektorých zariadeniach chýba. Sú to najmä opatrovateľky, kuchárky, či upratovačky, nakoľko mnohé z nich musia zotrvať v domácej karanténe. Naša vďaka patrí  všetkým obetavým zamestnancom, ktorí zostali v zariadeniach sociálnych služieb dlhodobo a postarali sa o klientov napriek tomu, že majú svoje vlastné rodiny, ktoré ich potrebujú,“ uviedla riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová. 

Koncom minulého týždňa začal odbor sociálnych vecí ŽSK distribuovať osobné ochranné pomôcky pre všetkých poskytovateľov sociálnych služieb v kraji. Celkovo rozdelil takmer 900 kusov jednorazových oblekov, 650 jednorazových návlekov, viac ako 24-tisíc rukavíc, 5500 masiek viackrát použiteľných, viac ako 60-tisíc jednorazových masiek, a viac ako 4-tisíc respirátorov FFP2. 

„Väčšina zásob bola zo štátnych hmotných rezerv, ale podporili nás aj mnohí sponzori, ktorí nám darovali dezinfekčné prostriedky, rúška a iné ochranné pracovné prostriedky. Som rada, že sme sa v týchto časoch dokázali zomknúť a spoločne bojujeme proti nákaze,“ doplnila Ďurišová.

Žilinská župa v týchto dňoch začala aj s distribúciou ďalšieho balíka antigénových testov. Prioritne zásobuje zariadenia, v ktorých už ochorenie prepuklo a má  problémy s ochranou kolektívu a jednotlivca.

Úrad Žilinského samosprávneho kraja zároveň vyvíja úsilie na zabezpečenie dezinfekčných stojanov a potrebnej dezinfekcie pre všetky krajské zariadenia sociálnych služieb. Pripravená je aj žiadosť na dotáciu na vitamínové produkty pre ich zamestnancov a klientov.15 reakcií
Zdroj: Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
10:23
Strečno
Kolóna
10:11
Strečno
Dopravná nehoda
10:10
Strečno
Kolóna
10:00
Estakáda
Jama na ceste
09:52
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia