Dnes najčítanejšie
FOTO + VIDEO: Bytovku na Bratislavskej ulici v Žiline zachvátil požiar, budovu musí posúdiť statik

09 november 2020 - 17:15

SÚŤAŽ / ZARIAĎME SI PALÁC

Palác zostal bez nábytku, poď ho zariadiť.

 

Vyhlasujeme súťaž o najoriginálnejší secesný nábytok. Jediné pravidlo je dodržať minimálnu veľkosť A3. Nábytok môžete posielať nakreslený, namaľovaný, vyrobený z papiera, či moduritu, alebo vo forme počítačovej grafiky. Akú techniku, či spôsob prevedenia použijete je na kreativite Vás a Vašich detí. Fantázii sa medze nekladú. Vybrané práce budú na konci súťaže vystavené v priestoroch Rosenfeldovho paláca.

 

SECESIA

Secesia je ornamentálny a dekoratívny štýl, ktorý vznikol v dobe rozmachu a prosperity, na konci 19. a začiatkom 20. storočia. Secesný sloh sa používal v architektúre, bývaní a v úžitkovom umení, charakterizovali ho kvetinové motívy, abstraktné a geometrické tvary, ornamenty a pestrý dekór. Secesná architektúra a tvorba nábytku, tak ako ostatné umelecké obory sa obrátili k nenahraditeľnej inšpirácií – k samotnej prírode. Zvláštnej obľube sa dostáva impresionistickej rastlinnej výzdobe, listom a vetvičkám malebných tvarov, vavrínovým, lipovým, gaštanovým, ktoré sa objavujú aj v rezbách dverí a na leptaných sklenených výplniach, nemenej časté sú dekoratívne štylizované kvety žeruchy a kosatcov, ktoré sa dostávajú ako tepaný doplnok tiež do kovaných mreží na dverách a do zábradlia.

 

FARBY

Farbami secesie boli žltá, modrá, zelená, čierna a biela. Žltá je farba hmoty, slnka a svetla, života a radosti, modrá farba je farbou oblohy a mora, predstavuje istotu, nekonečnosť, víziu, duchovnosť, jemnosť a ľahkosť, a zelená vyvoláva pocit pokoja i sviežosti, rovnováhy a harmónie, spája sa s predstavou prírody .Čierna farba je poslom ducha, farbou noci a tajomna, biela vyjadruje stroskotanú nádej a tiež smrť. Secesia vyhľadáva neobvyklé farebné odtiene a viaže ich podľa princípov harmónie a kontrastu.

 

NÁBYTOK

Hlavnými materiálmi pre výrobu nábytku bolo drevo, sklo a kov. Čierne morené drevo, krémovo biele plochy brúseného laku a malé ornamentálne vložky z ružového a fialového tónovaného skla, perleti či emailu. Elegantne plynúce krivky pripomínajú viac rastlinné stonky a zväzky kvetov, ktoré popierajú akýkoľvek možný vzťah ku konštrukcií. Hra s kontrastami najrôznejších materiálov ako výrazných driev, kovu, skla, kože, brúsených lakov a ďalších.

 

Súťaž trvá do 20.12. 2020

Miesto: Rosenfeldov palác Žilina
Dátum: 01.11.2020    20.12.2020

0 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
22:08
Koňhora
Policajná hliadka
21:07
Budatínska Lehota
Prekážka na ceste
20:41
Bytčica, Dlhá
Policajná hliadka
20:29
Nemocničná
Dopravná nehoda
20:07
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia