Dnes najčítanejšie
Žilinská nemocnica uviedla päť sestier do siene slávy a ocenila ďalších tridsaťšesť, vrátane nováčikov

23 október 2020 - 14:54

Žilinčanov čaká celoplošné testovanie, mesto zatvorí úrad, školy aj zberné dvory

Z dôvodu neustále sa zhoršujúcej pandemickej situácie bude od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra platiť na celom území Slovenskej republiky zákaz vychádzania mimo svojho bydliska. Na základe odporúčania pandemickej komisie a Ústredného krízového štábu SR o tom vo štvrtok 22. októbra rozhodla slovenská vláda. V nadväznosti na uvedené nariadenie prijalo aj mesto Žilina ďalšie preventívne opatrenia.

Termíny testovania

Celoplošné testovanie obyvateľov Žiliny na prítomnosť ochorenia COVID-19 sa bude konať od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra, vždy od piatka do nedele. Kompletné informácie o miestach, v ktorých sa bude testovanie v Žiline uskutočňovať a o rozdelení obyvateľov podľa jednotlivých miestností prinesie samospráva v budúcom týždni.

Zatvorené školy

Od pondelka 26. októbra do piatku 27. novembra sú uzatvorené všetky školy s výnimkou jaslí, materských škôl a prvého stupňa základných škôl. Školy by mali v rámci možností zabezpečiť plynulú prevádzku, a to nielen v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, ale aj školských klubov detí, v ktorých je možné využiť voľné personálne kapacity pedagogických či odborných zamestnancov, prípadne učiteľov, ktorí nevykonávajú dištančné vzdelávanie prostredníctvom digitálnych technológií.

Jesenné prázdniny

Termín jesenných prázdnin pre žiakov základných a stredných škôl sa bude z dôvodu celoplošného testovania posúvať. Prázdniny sa posúvajú na 30. októbra, pričom 2. novembra, 6. novembra a 9. novembra budú prázdniny tiež. Ide vždy o piatok a pondelok pred a po celoplošnom testovaní.

Zatvorený úrad, plaváreň aj zberné dvory

Na základe nových protiepidemiologických opatrení budú od 24. októbra do 1. novembra uzatvorené zberne dvory na Jánošíkovej ulici a v mestskej časti Považský Chlmec. Od 15. októbra až do odvolania je pre verejnosť uzatvorená aj Mestská krytá plaváreň v Žiline.

Mestský úrad v Žiline bude od pondelka 26. októbra do odvolania zatvorený pre verejnosť. Dostupné nebudú ani služby klientskeho centra v sídle úradu na Námestí obetí komunizmu 1 v Žiline. Pracoviská Ohlasovne pobytu Žilina (evidencie obyvateľov) a Matričného úradu v Žiline v klientskom centre Ministerstva vnútra SR v budove Europalace (Vysokoškolákov 33B) na žilinskom sídlisku Vlčince sú otvorené v úradných hodinách stanovených Ministerstvom vnútra SR, a to:

  • pondelok, utorok, štvrtok - od 8.00 do 15.00 hod.
  • streda - od 8.00 do 17.00 hod.
  • piatok - od 8.00 do 14.00 hod.

Napriek tomu, že bude mestský úrad pre verejnosť uzatvorený, služby občanom naďalej poskytuje elektronicky prostredníctvom e-mailov alebo telefonicky. Aktuálne telefónne čísla a e-mailové kontakty na jednotlivé odbory úradu sú k dispozícii na internetovej stránke mesta v sekcii Občan/Kontakty.

Galéria: 31 fotiek

Zákaz vychádzania

Najvýraznejšie zmeny sa týkajú obmedzenia slobody pohybu a vychádzania, ktoré sú pre celé územie Slovenska platné v termíne od 24. októbra až do 1. novembra. Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu na ochorenie COVID-19 tvoria iba cesty na testovanie či do zamestnania, doprovod dieťaťa do školy, návštevy najbližších potravín, lekárne, lekára, pri starostlivosti o blízku osobu, o vlastné hospodárske zvieratá, pri venčení spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pri pohrebe, ceste na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu či na čerpaciu stanicu pohonných hmôt. Výnimka platí aj pri pobyte v prírode v okrese bydliska.

Podrobné informácie o zákaze a výnimkách nájdete v našom článku.

Epidemiológovia naďalej odporúčajú dôsledne dodržiavať všetky preventívne opatrenia a hygienické zásady založené na princípe R-O-R, teda: rúško-odstup-ruky. Rúška zabraňujú, aby človek, ktorý je potenciálne nakazený ochorením, šíril vírus ďalej do okolia. Odstup minimalizuje osobné kontakty medzi ľuďmi. Dezinfekcia rúk spolu so zákazom ich podávania zas zabraňuje prenosu infekcií.
444 reakcií


Dopravný servis
Vysokoškolákov
Práca na ceste
08:10
Rudinka
Policajná hliadka
08:07
Obchodná
Kolóna
08:07
Hlinská
Kolóna
08:00
Hlinská
Kolóna
07:52
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia