Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Okresný súd v Žiline vymeral Judite za vraždu trest 12 rokov a 4 mesiace

21 október 2020 - 12:05

Rezort obrany zverejnil ďalšie podrobnosti k celoplošnému testovaniu počas dvoch víkendov

Foto: Rezort obrany zverejnil ďalšie podrobnosti k celoplošnému testovaniu počas dvoch víkendov
Foto: ilustračné

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na čele s ministrom Jaroslavom Naďom zverejnilo ďalšie informácie k tomu, ako prebehne celoplošné testovanie na koronavírus. Testovanie obyvateľov Slovenska sa uskutoční počas dvoch víkendov od piatka do nedele - 30. októbra až 1. novembra 2020 a 6. až 8. novembra 2020. 

„Celoplošné testovanie pomôže zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu, vďaka čomu získajú naši lekári čas a priestor na to, aby sa postarali o chorých. Tým, že sa prídeme otestovať, zistíme nielen svoj vlastný stav, ale teda pomôžeme ochrániť aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí,“ dodáva ministerstvo. 

Celoplošné testovanie na koronavírus 

• Testovanie bude dobrovoľné a budú sa na ňom môcť zúčastniť všetci od desať rokov.
• Neodporúča sa len tým, ktorí majú nad 65 rokov a trávia väčšinu času vo svojich domovoch, prípadne všetkým obyvateľom so zníženou mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa prirodzene vyhýbajú sociálnemu kontaktu.
• Na testovaní sa nezúčastnia klienti domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach, ktorým bude testovanie vykonané priamo vo svojich zariadeniach.
• Testovanie prebehne počas dvoch víkendov po sebe. Odporúča sa absolvovať obe testovania. Medzi testovaniami – rovnako ako teraz – sa odporúča eliminovať stretávanie na nevyhnutné minimum a dodržiavať schválené epidemiologické opatrenia.
• Kde to bude možné, bude testovanie prebiehať vo vonkajšom prostredí. Postup odberov bude jednosmerný, aby sa znížil počet osôb na jednom mieste.
• Testovanie prebehne za prísnych epidemiologických opatrení, miestnosti budú dezinfikované.
• Na poriadok a dodržiavanie pravidiel bude dohliadať prítomný príslušník Policajného zboru SR a Ozbrojených síl SR.
• Testujúci personál bude vopred testovaný.
• Vzorky potrebné pre testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál.
• Vzorky budú bezpečne zlikvidované.
• Test môžete absolvovať na ľubovoľnom odbernom mieste v čase 08:00 - 12:00 h a 13:00 - 20:00 h, nemusíte sa vracať do miesta trvalého bydliska. Prosíme Vás však, aby ste prioritne využívali odberné miesta zriadené vo Vašom meste alebo obci.
• V prípade pozitívneho výsledku testu jednej z osôb žijúcich v spoločnej domácnosti bude k dispozícii niekoľko ubytovacích zariadení, v ktorých bude možnosť absolvovať povinnú karanténu s cieľom eliminácie rizika vzájomnej nákazy.

Slovákom, ktorí žijú v zahraničí, neodporúča ministerstvo cestovať na Slovensko kvôli plošnému testovaniu. Vzťahujú sa na nich podmienky platné od 1. októbra 2020 uverejnené na stránke Ministerstva zdravotníctva SR na korona.gov.sk, ktoré určujú podmienky pri návrate z bezpečných a menej bezpečných krajín.

Ak máte záujem vypomôcť ako zdravotnícky personál alebo dobrovoľník, registrujte sa na portáli Ministerstva zdravotníctva SR na korona.gov.sk. V prípade, že viete odberné miesta podporiť materiálne (stany, ionizátory, germicídne žiariče, ochranné a dezinfekčné prostriedky, vonkajšie ohrievače a ďalšie), kontaktujte priamo lokálnu samosprávu. 

POSTUP TESTOVANIA NA ODBERNOM MIESTE: 

Po vstupe do odberného miesta si vydezinfikujte ruky. Dezinfekčné prostriedky budú na mieste k dispozícii. 

ADMINISTRATÍVA

Následne Vás čakajú jednoduché administratívne úkony – určenému pracovníkovi sa preukážete občianskym preukazom, vypíšete formulár potrebný na registráciu, po registrácii dostanete pridelené číslo a vreckovku, pristúpite k odpadkovému košu a vyfúkate si nos a odkašlete, zahodíte vreckovku. 

ODBER

Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo a zdravotník Vám následne odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou. 

ČAKANIE NA VÝSLEDKY 

Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore. 

ODOVZDANIE VÝSLEDKOV

Zdravotník Vás privolá podľa prideleného čísla k pracovisku,  ppäť predložíte zdravotníkovi občiansky preukaz, zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok Vášho testu a odovzdá vám certifikát v zatvorenej obálke, kde bude poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku. Následne odchádzate z odberného miesta, v prípade pozitívneho výsledku do domácej 10-dňovej karantény.

Ministerstvo odporúča zúčastniť sa aj na druhom kole celoplošného testovania v prípade, že ste boli negatívni. Ak ste pozitívny, rezort obrany pripravil pokyny:

1. Čo najskôr po získaní výsledku sa presuňte do domácej 10-dňovej karantény. V prípade, že karanténu nemôžete absolvovať v domácom prostredí (napr. kvôli ďalším osobám žijúcim v spoločnej domácnosti), karanténu budete môcť absolvovať vo vami vybranom ubytovacom štátnom zariadení. Zoznam dostupných zariadení bude čoskoro k dispozícií na tomto webe.
2. O výsledku testu informujte svojho všeobecného lekára (v prípade dieťaťa všeobecného lekára pre deti a dorast) telefonicky, mailom, SMS.
3. O výsledku testu informujte aj všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte a to v období 2 dní pred odberom. Požiadajte ich, aby rovnako absolvovali celoplošné testovanie alebo sa prihlásili na testovanie prostredníctvom stránky korona.gov.sk. Pre tieto osoby rovnako platí povinnosť domácej 10-dňovej karantény až do výsledku negatívneho testu.
4. Denne sledujte vlastné príznaky typické pre ochorenie spôsobené COVID-19 (aspoň jedného z príznakov: kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu), merajte a zaznamenávajte si denne teplotu.
5. V prípade objavenia sa niektorého z vyššie uvedených príznakov telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára alebo územne príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a následne sa riaďte ich pokynmi.
6. Dodržujte prísnu hygienu rúk a nosenie rúška (v prípade spoločnej domácnosti sa držte ďalej od ostatných, pokiaľ je to možné, buďte v samostatnej izbe, používajte kúpeľňu oddelene od ostatných osôb v domácnosti, používajte vyčlenený riad, bielizeň a iné, pravidelne vetrajte a dezinfikujte spoločné priestory..).
7. Nestretávajte sa s inými osobami, okrem osôb v spoločnej domácnosti.
8. Nikam necestujte.
9. Neprijímajte návštevy v bydlisku alebo v mieste vašej karantény.
10. Karanténu môžete opustiť po 10 dňoch za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test. U mnohých osôb pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite už nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda osoba sa nepovažuje za infekčnú.
300 reakcií


Dopravný servis
Estakáda
Jama na ceste
20:45
Hričovská
Jama na ceste
20:27
Strečno
Prekážka na ceste
19:13
Rajecké Teplice
Práca na ceste
18:54
Hlavná, Bytčica
Dopravná nehoda
18:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia