Dnes najčítanejšie
Podpredseda parlamentu údajne kradol skrutky v žilinskom obchode, situáciu vysvetlil na sociálnej sieti

14 október 2020 - 12:27

Reštaurovanie Thurzovho paláca na Oravskom hrade získalo ocenenie Pamiatka roka 2019

Foto: Reštaurovanie Thurzovho paláca na Oravskom hrade získalo ocenenie Pamiatka roka 2019
Foto: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava

Už po dvadsiaty deviaty raz sa odovzdávali ceny Pamiatka roka za najvýznamnejšie aktivity z oblasti kultúrneho dedičstva, ocenených v desiatich kategóriách za rok 2019 odmenili na galavečere v bratislavskej Starej tržnici. Medzi ocenenými je reštaurovanie Thurzovho paláca na Oravskom hrade.

Ceny udeľuje časopis Pamiatky a múzeá, revue pre kultúrne dedičstvo spoločne s vydavateľmi časopisu, Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky, v kategórii “Reštaurovanie” ju získalo Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava s Petrom Hricom a kolektívom pracovníkov z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči a Krajským pamiatkovým úradom v Žiline.

Zdroj: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava

„Teším sa, že niekoľkoročné úsilie, ktoré vynaložilo Oravské múzeum na reštaurovanie Thurzovho paláca pod dohľadom odborníkov, bolo ocenené. Oravský hrad patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky na Slovensku. Komplexnú pamiatkovú obnovu renesančného Thurzovho paláca, v priestoroch tzv. Dolného hradu, sme začali realizovať od roku 2014. Vysoká kvalita nástenných malieb, ktoré sme objavili v priestoroch prízemia a prvého nadzemného podlažia, sa vyrovná dielam vo vyspelých renesančných centrách v strednej Európe,“ uviedla riaditeľka Oravského múzea P.O.Hviezdoslava PaedDr. Mária Jagnešáková, ktorá cenu prebrala.

Obnovu podľa jej slov oceňujú aj návštevníci: „Nástenné maľby sa vyznačujú dokonalým zvládnutím perspektívy – ilúzie architektonických a ornamentálnych prvkov a dosahujú trojdimenzionálny efekt stvárnenia. Okrem omietkových povrchov interiéru a reštaurovania nástenných malieb boli obnovené aj okenné a dverné výplne, podlahy a technická infraštruktúra. V priestoroch Thurzovho paláca vznikla nová ,moderná muzeálna expozícia, v ktorej sa nachádzajú  najvzácnejšie zbierkové predmety z fondu Oravského múzea. Obnovené priestory nadobudli nový rozmer a výsledok je mimoriadnym prínosom pre kultúrne a historické dedičstvo Slovenska, ktoré oceňujú aj samotní návštevníci.“ 

V auguste prekonal počet návštevníkov rekord posledných 10 rokov, až 55 479 turistov si pozrelo niektorú z expozícií na Oravskom hrade. Od včerajšieho dátumu platia nové opatrenia, na prehliadkach je povinné prekrytie úst a horných dýchacích ciest, dodržiavanie dvojmetrových rozostupov a prehliadky sú bez sprievodcu. Prístupný je len základný okruh, malý a veľký sú uzatvorené. Sprievodcu môže návštevníkom nahradiť bezplatná mobilná aplikácia.Dopravný servis
Rosinská cesta
Jama na ceste
16:43
Košická
Kolóna
16:41
Rosinská cesta
Prekážka na ceste
16:38
Rajecké Teplice
Kolóna
16:37
Hričovská
Policajná hliadka
16:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina