Dnes najčítanejšie
V Žiline beží testovanie bez väčších problémov, drive-in v iných mestách kolabuje
Aktuálny stav odberných miest COVID-19

14 október 2020 - 11:29

AKTUÁLNE: Nemocnica v Žiline reprofilizuje 77 lôžok, ovplyvní to plánované operácie

Foto: AKTUÁLNE: Nemocnica v Žiline reprofilizuje 77 lôžok, ovplyvní to plánované operácie
Foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline

V žilinskej nemocnici pristupujú k reprofilizácii desiatich percent lôžkovej kapacity, opatrenie si vyžiada pozastavenie plánovaných operácií s nutnosťou prítomnosti anesteziologického tímu od 15. októbra 2020. Na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky zvýši Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline dostupný počet lôžok pre pacientov s koronavírusom v regióne.

Dnes sú pre osoby s ochorením COVID-19, vyžadujúce hospitalizáciu, k dispozícii lôžka v nemocniciach v Ružomberku a Martine, aj tieto kapacity sa však pomaly plnia. V ružomberskej nemocnici ohlásili pred niekoľkými dňami polovičnú obsadenosť tohto typu lôžok. 

Vzhľadom na to, že žilinská nemocnica nemá infekčné ani pľúcne oddelenie, ktoré boli z nepochopiteľných dôvodov zrušené ešte v roku 2011, spúšťa 1. etapu krízovej reprofilizácie, v rámci ktorej otvorí samostatný pandemický pavilón.

Neodkladná zdravotná starostlivosť bude zabezpečená naďalej v plnom rozsahu

Podľa generálneho riaditeľa FNsP Žilina Igora Stalmašeka sa nemocnica usilovala poskytovať zdravotnú starostlivosť pacientom v plnej miere čo najdlhšie, avšak táto snaha narazila na obmedzené kapacity nemocníc v Martine a Ružomberku, ako aj na značný nárast hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. 

„Vývoj situácie v Žilinskom kraji je vážny, v rámci celého Slovenska momentálne dokonca najkritickejší a neumožňuje nám naďalej ostať tzv. bielou nemocnicou. Bohužiaľ, sme nútení pristúpiť k obmedzeniam, pripraviť sa na pomoc v prvej línii a urobiť všetko pre to, aby sme ochránili pacientov a predovšetkým zdravotníkov v náročnej situácii, ktorá nás čaká,“ priblížil generálny riaditeľ FNsP Žilina s tým, že príprava pandemického pavilónu už začala.

„Momentálne sťahujeme oddelenie urológie do pavilónu chirurgie. Podobne ako na jar, v urologickom pavilóne vznikne červená zóna, kde budeme pripravení prijímať pacientov s ochorením COVID-19 vrátane lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou, v rámci čoho sme zatiaľ prístrojovo aj personálne vybavení. Keďže však nemáme infekčné alebo pľúcne oddelenie ako iné nemocnice nášho typu, v tejto oblasti nemáme špecializovaný personál. Starostlivosť budeme musieť zabezpečiť personálom z ostatných oddelení a preradiť ho do COVID pavilónu, čo nám obmedzí činnosť takmer v rámci celej nemocnice,“ doplnil Stalmašek so zdôraznením, že neodkladná zdravotná starostlivosť, pôrody a liečba onkologických pacientov bude zabezpečená v plnej miere.

O zmene termínov budú pacientov informovať

V štandardnom režime prebehnú i nevyhnutné prvotné kontroly po úrazoch, operáciách alebo akútnych výkonoch, poskytovaná bude tiež zdravotná starostlivosť, ktorej dlhší odklad by mohol viesť k zhoršeniu stavu pacienta. O zmene termínu operácií, pri ktorých je odklad možný, budú pacienti postupne informovaní telefonicky z príjmových ambulancií jednotlivých oddelení.

Medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik taktiež ubezpečil pacientov, že život v nemocnici sa nezastaví a neodkladnú zdravotnú starostlivosť tu nájdu 24 hodín denne.

„Avšak, zdravotnícke zariadenia môžu byť potenciálne infekčným prostredím počas celého roka, preto je v záujme každého pacienta dôkladne zvážiť návštevu nemocnice, ktorá strpí odklad, no rovnako nepodceniť vážne problémy. Ak máte pochybnosti, radšej zavolajte vášmu lekárovi a poraďte sa. Nie všetky vyšetrenia a zákroky sa dajú odložiť, v takomto prípade je dôležité nebáť sa o pomoc požiadať,“ informoval medicínsky riaditeľ FNsP Žilina.

Každý návštevník vstupujúci do nemocnice je v interiéri aj exteriéri povinný chrániť seba a okolie použitím osobných ochranných prostriedkov, predovšetkým účinnou a správne nasadenou ochranou nosa i úst.

K reprofilizácii dochádza aj v štyroch župných nemocniciach, potvrdila to včera na sociálnej sieti predsedníčka Erika Jurinová: „Regionálne nemocnice mali zostať biele, čisté a pacienti s kovidom mali byť prijímaní do Ružomberka a Martina. Kapacity sa však veľmi rýchlo naplnili a mnohí ste zaregistrovali, že už neprijímajú pacientov z Oravy, Kysúc, aj rozšírené kapacity sú naplnené. Áno, už aj naše nemocnice prijali a ošetrujú pacientov nakazených koronavírusom aj keď nemáme infektológov a infektologické oddelenia. Začína stav, kedy nám začnú svietiť kontrolky a budeme veriť, že to zvládneme.“
341 zdieľaní
Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline

Dopravný servis
Lavobrezná
Prekážka na ceste
16:39
Rudinka
Prekážka na ceste
12:39
Strečno
Jama na ceste
12:28
Rajecká cesta
Práca na ceste
12:14
Varín
Prekážka na ceste
12:08
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia