Dnes najčítanejšie
Neznámy vodič nechal na železničnom priecestí odstavené auto bez značiek, prechádzajúci vlak doň narazil

28 september 2020 - 08:51

Už túto sobotu 3. októbra sa uskutoční jesenné upratovanie územia Frambor

Foto: Už túto sobotu 3. októbra sa uskutoční jesenné upratovanie územia Frambor
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Frambor je historické územie Žiliny, ktoré bolo po výstavbe estakády znehodnotené a zavezené odpadom. Donedávna zanedbaný priestor v širšom centre mesta sa však postupne stáva čoraz viac príťažlivejším.

Je to najmä vďaka aktívnej práci dobrovoľníkov, ktorí doteraz odpracovali stovky hodín a odstránili tony odpadu. Pred vznikom ďalších čiernych skládok chráni územie kamerový systém napojený na mestskú políciu.

Oblasť Frambora by mohla v budúcnosti slúžiť ako oddychová zóna so širokým využitím. Za týmto účelom predstavili študenti Katedry architektúry SvF STU Bratislava pod vedením Ing. arch. Dušana Mellnera prezentáciu svojich prác pod názvom Park Frambor v Žiline.

Žilinský skrášľovací spolok pozýva na jesenné upratovanie Frambora

Už v sobotu 3. októbra sa uskutoční ďalšie čistenie historického územia Frambor pod žilinskou estakádou. Aktivisti odpracovali už stovky hodín a odstránili desiatky ton odpadu, počas najbližšej akcie budú realizovať úpravy terénu.

„Budeme sa venovať hrabaniu, koseniu a úprave terénu, aby sme definitívne na Frambore mohli spraviť park s parkovou úpravou. Pri príležitosti tretieho výročia a zároveň založenia občianskeho združenie, na vás bude čakať malé občerstvenie,“ uvádzajú organizátori v udalosti na sociálnej sieti.

Územie má viaceré časti, ktoré prirodzene na seba nadväzujú. Sú to lúky, potôčiky, pramienky či mokrade. Práca aktivistov a dobrovoľníkov je nepretržitou skladačkou zveľaďovaní častí tohto územia.

Dominantnou súčasťou novodobého Frambora sú graffiti maľby s prírodnou a environmentálnou tematikou. Prírodné a historicky zaujímavé územie sa stalo priestorom budúcnosti aj v projektoch pre kandidatúru mesta Žilina za Európske hlavné mesto kultúry.

Galéria: 8 fotiek

Miesto: Frambor, Žilina
Dátum: 03.10.2020 - 13:00Dopravný servis
Oškerda
Prekážka na ceste
04:41
Lavobrezná
Policajná hliadka
04:39
Priemyselná
Jama na ceste
02:15
Rudinka
Jama na ceste
01:54
Budatínska Lehota
Kolóna
22:37
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina