Dnes najčítanejšie
Žilinskí policajti zadržali 25-ročného drogového dílera, našli u neho 36 dávok pervitínu

25 september 2020 - 12:17

Nemocnica v Trstenej otvorila nové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie za 4,7 milióna eur

Foto: Nemocnica v Trstenej otvorila nové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie za 4,7 milióna eur
Galéria: 3 fotky
Foto: Žilinský samosprávny kraj
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Nové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou (HNsP) v Trstenej začne už čoskoro prijímať prvé pacientky. Veľká obnova za takmer päť miliónov eur bola hradená zo zdrojov Európskej únie, Žilinského samosprávneho kraja a nemocnice.

Projekt obnovy bol zameraný na rekonštrukciu jestvujúcich priestorov a prístavbu gynekologického a pôrodníckeho oddelenia k súčasnému oddeleniu HNsP Trstená.

Celá prestavba gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia sa realizovala v troch etapách, spolu sa preinvestovalo takmer 4,7 milióna eur, z čoho Žilinský kraj prispel sumou viac ako 1,3 milióna eur. Súčasťou stavebných prác bola zmena dispozičného riešenia lôžkovej časti pôrodníckeho oddelenia na prízemí. V prístavbe gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia sa vybudovali operačné sály, pooperačné izby a jednotky intenzívnej starostlivosti.

Na oddelení sú nové podlahy, omietky, dlažby, aj obklady. Nové sú aj lôžkové časti so sociálnym vybavením,  protipožiarny systém, či vyvolávací systém sestra-pacient. Vybudovalo sa zázemie pre lekárov, sestričky a príjmový pult na chodbe. Kompletne sa vymenila elektroinštalácia, rozvody vody, kanalizácie, vykurovania, televízne rozvody, nové je osvetlenie, či lôžkové rampy.

Zhruba polovica finančných prostriedkov bola vynaložená na stavebné práce, druhá polovica na obnovu prístrojovej techniky a materiálno-technického vybavenia. Bol zakúpený aj mamografický prístroj, ktorý slúži na prevenciu a diagnostiku ochorení prsníkov.

Galéria: 3 fotky

„Táto aktivita zlepší súčasné priestorové kapacity gynekologického oddelenia,  zvýšime objem operačných výkonov, zriadením JIS zabezpečíme kvalitu zdravotnej starostlivosti. Na pôrodníckom oddelení  zabezpečíme spoločný pobyt novorodenca a mamičky na nadštandardných kompletne zariadených izbách,“ povedal riaditeľ Hornooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Marian Tholt.

Vybudovaná JIS bude slúžiť na monitoring a liečbu pacientiek po náročných operáciách. Práce začali v októbri 2018, ukončené boli v júli 2020. V súčasnosti prebieha kolaudačné konanie. Nové oddelenie by malo začať prijímať prvé pacientky začiatkom októbra.

Hornooravská nemocnica má zhruba sedemdesiatročnú tradíciu a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie za obdobie svojej existencie prešlo iba minimálnymi úpravami. Okres Tvrdošín pritom patrí dlhodobo k častiam Slovenska s najvyššou pôrodnosťou, čo kladie zvýšené nároky práve na odbory gynekológie a pôrodníctva.

Počet pôrodov a hospitalizácií na gynekologicko-pôrodníckom oddelení má rastúcu tendenciu napriek cca dvojročným stavebným prácam na modernizácií oddelenia.

Hornooravská nemocnica s poliklinikou poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť zhruba 65 tis. obyvateľov. Zahŕňa okres Tvrdošín a časť okresu Námestovo vo vybraných špecializačných odboroch poskytuje zdravotnú starostlivosť aj s nadregionálnou pôsobnosťou.

Zdroj: Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Lavobrezná
Prekážka na ceste
21:39
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
21:15
Strečno
Zver pri ceste
20:52
Hričovská
Jama na ceste
20:29
Rudinka
Jama na ceste
20:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia