Dnes najčítanejšie
VIDEO: ORL lekár vysvetľuje postup nosohltanového výteru pre antigénový test COVID 19

17 september 2020 - 16:24

Počas prebiehajúceho týždňa dobrovoľníctva pomôžu vylepšiť Žilinu aj 200 zamestnancov z firiem

Foto: Počas prebiehajúceho týždňa dobrovoľníctva pomôžu vylepšiť Žilinu aj 200 zamestnancov z firiem
Foto: ilustračné - nasemesto.sk

Do aktuálne prebiehajúcej celoslovenskej kampane Týždeň Dobrovoľníctva, ktorá trvá od 16. do 22. septembra 2020, sa už zajtra cez podujatie Naše Mesto zapoja aj skupinky dobrovoľníkov z ôsmich desiatok firiem. Tí vymenia svoje kancelárie za školy, nízkoprahové centrá, dvory či dokonca hrady a odpracujú tento deň na rôznych miestach v prospech komunity.  

Žilinu a okolie pôjde zlepšovať zhruba 200 dobrovoľníkov rozdelených na malé kolektívy: „Pomoc občianskym organizáciám, školám či rôznym združeniam je v čase koronakrízy ešte dôležitejšia a potrebnejšia ako inokedy. O to viac ju aj samotné organizácie vítajú. Vážime si všetky firmy a ich zamestnancov, ktorí sa aj napriek zníženému komfortu kvôli bezpečnosti rozhodli, že pomôžu svojmu okoliu,“ vysvetlil Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis. Tá organizuje Naše Mesto ako súčasť kampane Týždeň dobrovoľníctva 2020.

Neziskové organizácie, centrá voľného času, školy či samosprávy dostanú potrebnú pomoc napríklad pri upratovaní, maľovaní, revitalizácii zelene alebo záchrane pamiatok. Cieľom podujatia je celkovo zlepšovať prostredie, v ktorom pôsobia, keďže organizáciám za bežných okolností často nezostávajú zdroje a chýbajú ľudské kapacity. Práve v súčasnej situácii vítajú každú pomoc, keďže aj občiansky sektor výrazne pocítil dopady koronakrízy. 

V okolí Žiliny sa budú dobrovoľníci venovať hlavne záchrane starobylých hradov. Pomôžu napríklad budovať chodník okolo Starého hradu a zbierať kamene, ktoré sa na aktivitu použijú. Hlavným cieľom prác je stabilizovať murivo, zvýšiť bezpečnosť na najstaršom hrade v okolí Žiliny a zachovať ho pre budúcnosť. 

Dobrovoľníci navyše pomôžu aj na Hričovskom hrade, kde očistia drevené schodisko. Hrad sa nachádza nad Hričovským Podhradím a pochádza z trinásteho storočia. Aktivity budú prebiehať tiež v samotnom meste Žilina. Dobrovoľníci tu budú triediť a čistiť hračky a pomôcky v rodinnom centre, ale aj natierať detské preliezky či hojdačky na sídlisku Hliny. 

Naše Mesto je najznámejšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. V tomto roku sa doň zapojí približne 3 550 dobrovoľníkov na rôznych miestach po Slovensku. Pomôžu tak 97 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám či škôlkam zlepšiť ich fungovanie. Dobrovoľníkov z 84 firiem a inštitúcií stretnete v 14 slovenských mestách a ich okolí. 

Minulý rok sa do projektu zapojilo viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov. Tento rok sú celkové počty z bezpečnostných dôvodov oveľa nižšie.

Zoznam aktivít projektu Naše Mesto
Program Týždňa dobrovoľníctva v Žilinskom kraji22 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Kolóna
19:57
Rajecká cesta
Práca na ceste
19:39
Strečno
Prekážka na ceste
18:52
Hájik
Prekážka na ceste
18:22
Rajecká cesta
Práca na ceste
18:12
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia