Dnes najčítanejšie
Vyše štvrtina pozitívnych PCR testov za včera je zo Žilinského kraja, opäť prevládajú nezaočkovaní
COVID-19 vývoj situácie v kraji

09 september 2020 - 11:48

Prioritou Žiliny je zachovať súčasný stav bikesharingu, plány na rozšírenie brzdí pandémia

Foto:  Prioritou Žiliny je zachovať súčasný stav bikesharingu, plány na rozšírenie brzdí pandémia
Foto: ilustračné

V závere roku 2019 schválilo žilinské mestské zastupiteľstvo zámer rozšírenia systému zdieľaných bicyklov v Žiline, podľa ktorého malo v druhej etape pribudnúť k súčasným dvadsiatim staniciam ďalších 26. Plány, v ktorých mal celkový počet bicyklov narásť až na 320 kusov, však zbrzdila pandémia.

„Mesto v súčasnosti analyzuje možnosti a finančné dopady rozširovania služby v rámci II. etapy v záujme udržateľnosti projektu. Intenzívne rokujeme s partnerom projektu Nadáciou Kia Motors Slovakia ohľadne spolupráce pri rozširovaní. Pandémia má vplyv na citlivosť pri rozhodovaní o investíciách, čo sa, samozrejme, dotklo aj zámeru rozširovania bikesharingu,“ potvrdil hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Prehľad vypožičaní a vrátení bicyklov BikeKIA v Žiline počas pilotnej sezóny.

V prvej sezóne zaznamenal prevádzkovateľ viac než 268-tisíc prenájmov. Mesto financuje prevádzku a servisovanie bicyklov z vlastných zdrojov a preto je nateraz podľa Miškovčíka hlavným cieľom udržať súčasný stav. Dnes jazdia Žilinčania bezplatne jednu hodinu:

„Prioritou mesta je zachovať súčasný stav aj pre ďalšie obdobie a nastaviť finančné zázemie pre jeho ďalšiu udržateľnosť.“ Podľa schváleného zámeru mali zastávky pribudnúť na Veľkej okružnej pri jazykovej škole, na Komenského pri sídle župy či na Bôriku v Parku Ľudovíta Štúra.

V mestských častiach boli lokality pre požičanie a vrátenie bicyklov stanovené na Budatín (pri hrade), Závodie (Pod Hradiskom), Bánová (Jabloňová), Trnové (Cintorínska), Bytčica (pošta na ulici Dlhá), Brodno (zastávka Brodňanská), Považský Chlmec (kultúrny dom) či Strážov (zastávka na ulici Bratislavská).

Ďalších staníc sa mali dočkať študenti v priestoroch univerzity - na Veľkom dieli pri VUD a rektoráte, pri Novej menze a takisto pri Univerzitnom vedeckom parku (Cesta k Paľovej búde). Rozšírenie bikesharingu v Žiline je nateraz otázne, v budúcnosti by mohlo pomôcť zapojenie peňazí z európskych štrukturálnych zdrojov.Dopravný servis
Na Horevaží
Kolóna
09:45
Budatínska Lehota
Kolóna
09:41
Radoľa
Kolóna
09:27
Mojšova Lúčka
Kolóna
09:25
Strečno
Jama na ceste
09:22
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia