Dnes najčítanejšie
Dizajn, vernostný program a sortiment: Nová Lekáreň Poštová na Vlčincoch so zaujímavým konceptom

08 september 2020 - 08:31

V trnovskom esíčku sa rozpadáva oporný múr nad potokom, úsek mali v minulosti zatrubniť

Úsek cesty tretej triedy v mestskej časti Žilina - Trnové, známy aj ako trnovské esíčko, vníma väčšina vodičov ako nebezpečný. Je to najmä pre šmykľavý asfaltový povrch, kvôli ktorému skončilo za uplynulé roky už niekoľko desiatok áut v potoku či oploteniach rodinných domov. 

Vozovka je na úseku približne 250 metrov príliš úzka, kvôli čomu si väčšie vozidlá musia navzájom dávať prednosť. V minulosti sa počítalo so zatrubnením potoka, rozšírením cesty a vybudovaním chodníkov. Dodnes sa však projekt nepodarilo zrealizovať a mnohí ľudia tak po ceste prechádzajú so strachom.

Pred niekoľkými rokmi tu pribudlo dopravné značenie obmedzujúce maximálnu rýchlosť na 40 kilometrov za hodinu. Časť motoristov ale značky nerešpektuje a jazdí ďaleko rýchlejšie. V daždivom počasí a počas zimného obdobia tak dochádza k mnohým nehodám či škodovým udalostiam.

Správca cesty doteraz neprijal žiadne ďalšie opatrenia, ktoré by zvýšili bezpečnosť motoristov a chodcov. Najnovšie k šmykľavému asfaltovému povrchu pribudlo aj poškodenie oporného múru medzi cestou a miestnym potokom. Upozorňujú na to aj občania v podnete na stránke odkazprestarostu.sk.

Frekventovanou ulicou prejdú denne stovky osobných a množstvo nákladných vozidiel a autobusov. Mnohé jazdia tesne po okraji vozovky s poškodeným múrom. Kamenný múr nespadá pod správcu vodného toku, ale pod správcu cesty tretej triedy. Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK) v súčasnosti opravu neplánuje, úsek ale bude monitorovať.

„Správa ciest ŽSK vykonala obhliadku predmetného miesta kamenného múru pri ceste III/2085, na základe ktorej je viditeľný čiastočný rozpad kamenného múru. Kamenný múr budeme priebežne monitorovať a v prípade zhoršenia situácie, správca cesty vykoná dočasné opatrenia na zabránenie prípadného zosuvu krajnice vozovky cesty,“ uviedol Milan Hlávka, riaditeľ Závodu Horné Považie.

V mieste sa začala prepadávať aj vozovka

Obyvatelia by uvítali zatrubnenie potoka a rozšírenie cesty

Breznický potok pretekajúci trnovským esíčkom má v správe Slovenský vodohospodársky podnik. Ten ešte v roku 2015 zrealizoval prvé prípravné práce na regulácii, kedy došlo k výrubu stromov a odstráneniu kríkov. Platné stavebné povolenie bolo vydané v roku 2014, práce však ďalej nepokračovali.

Podľa vtedy platného projektu sa mali uskutočniť stavebné práce na stavbe Žilina Trnové, Trnovka a Breznický potok, úprava potokov. Stavba bola projektovou dokumentáciou rozdelená na 4 stavebné objekty: SO 01 Úprava Trnovky, SO 02 Úprava Breznického potoka, SO 03 Preložka plynovodu a prípojok, SO 04 Preložka vodovodu.

Vtedajší primátor Igor Choma sa snažil urgovať na príslušných miestach, aby bola zabezpečená regulácia potokov a tým aj chránený majetok občanov. Na stavbu boli v tom čase podľa jeho slov vydané všetky povolenia. Slovenský vodohospodársky podnik bol požiadaný, aby zakomponoval finančné prostriedky potrebné na reguláciu daných tokov do rozpočtu na rok 2018.
10 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Kolóna
19:44
Rajecké Teplice
Kolóna
19:39
Cesta I/64
Kolóna
19:22
Strečno
Jama na ceste
18:58
Mojšova Lúčka
Iné nebezpečenstvo
18:55
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia