Dnes najčítanejšie
Dizajn, vernostný program a sortiment: Nová Lekáreň Poštová na Vlčincoch so zaujímavým konceptom

07 september 2020 - 13:28

17. ročník Žilinského literárneho festivalu bude patriť heslu „POČÚVAJ“

Foto: 17. ročník Žilinského literárneho festivalu bude patriť heslu „POČÚVAJ“
Foto: Žilinský literárny festival

Už tradične bude mesiac september v Žiline patriť 17. ročníku festivalu, ktorého zámerom je zmapovať všetko zaujímavé, čo sa udialo nielen v slovenskej literatúre a spoločnosti. Žilinský literárny festival sa uskutoční aj tento rok. Ústrednou témou bude jednoduché a obyčajné slovo „POČÚVAJ“, ukrývajúce v sebe mnoho významov a ešte viac využití.

Obklopení ostatnými si žijeme svoje osamelé životy a občas zabúdame, že základom akejkoľvek komunikácie by malo byť pozorné počúvanie.

„Odhodlanie zostaviť kvalitný program z toho najlepšieho zo sveta literatúry v nás neutíchlo ani počas obdobia pandémie, a tak si počas troch festivalových dní budete môcť vychutnať zaujímavé debaty, prednášky, workshopy, koncerty, výstavy, divadlá, a dokonca aj výlet,“ pozývajú organizátori.

Fenomenálny projekt Čierne diery 

Svoj vnútorný hlas vypočuli členovia občianskeho združenia Čierne diery a z ich iniciatívy nadchnúť ľudí pre zabudnutú históriu starých tovární, baní a stratených sídiel sa stal v krátkom čase fenomén. Zisk zo svojich aktivít dlhodobo venujú na pomoc pamiatkam. 

Viac o Čiernych dierach sa dozviete v sobotnej debate 19. septembra 2020 o 12:00 hod. v Novej synagóge. Diskutovať budú zástupcovia združenia Martin Lipták, Michal Tornyai a grafická dizajnérka Ivana Palečková, moderátorom debaty bude Martin Staňo. 

Okrem toho si počas Žilinského literárneho festivalu môžete prezrieť výnimočnú výstavu 209 grafík Čierne diery, ktoré prijala do svojej zbierky aj Slovenská národná galéria ako kultúrne dedičstvo. 

Finalisti Anasoft litera v Žiline 

Ďalšou špeciálnou udalosťou festivalu je debata s piatimi finalistami slovenskej literárnej ceny Anasoft litera. Cena sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich prózy boli knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku.  

O zodpovednosti našich elít 

V obývačke nadácie POLIS sa v sobotu 19. 9. 2020 o 16:00 hod. môžete započúvať do rozhovoru troch kamarátov, Slovákov žijúcich v Prahe, o elitách, vodcovských elitách, ich zodpovednosti, o ekonomických a politických ničomníkoch, ktorí vedia predstierať a vzbudzovať emócie, a tiež o tom, ako sme pre líderské roly utváraní už od kolísky. Rozprávať sa budú sociológovia Pavol Frič a Fedor Gál a psychiater Peter Pöthe.

Kompletný program, ktorý pripravuje občianske združenie Žilinský literárny festival v spolupráci s kníhkupectvom Artforum, Nadáciou Polis, Stanicou Žilina-Záriečie, Novou synagógou a ďalšími kultúrnymi organizáciami zo Žiliny, nájdete na www.zlf.sk

Zmena programu vyhradená.

Miesto: Žilina
Dátum: 17.09.2020 - 13:00    20.09.2020 - 15:00
19 zdieľaní
Zdroj: Žilinský literárny festival

Dopravný servis
Stráža
Prekážka na ceste
20:07
Strečno
Kolóna
19:44
Rajecké Teplice
Kolóna
19:39
Cesta I/64
Kolóna
19:22
Strečno
Jama na ceste
18:58
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia