Dnes najčítanejšie
Dizajn, vernostný program a sortiment: Nová Lekáreň Poštová na Vlčincoch so zaujímavým konceptom

07 september 2020 - 12:41

Nový školský rok sa začal aj v žilinskej nemocnici, hospitalizované deti majú individuálne hodiny

Foto: Nový školský rok sa začal aj v žilinskej nemocnici, hospitalizované deti majú individuálne hodiny
Foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline

Prvé školské povinnosti neobišli ani deti hospitalizované v žilinskej nemocnici. Základná škola s Materskou školou pri zdravotníckom zariadení v Žiline, ktorá je organizačnou zložkou Spojenej školy J. M. Hurbana, začala nový školský rok 2020/2021 rovnako ako ostatné školské zariadenia v upravenom hygienicko-epidemiologickom režime.

Vzhľadom na obmedzenia v súvislosti s ochorením COVID-19 prebieha vyučovací proces v žilinskej nemocnici inak ako po minulé roky. Žiaci navštevujú modernú učebňu Osmijanko na prízemí oddelenia pediatrie bez realizácie skupinových aktivít.

„S deťmi absolvujem vyučovacie hodiny individuálne. Venujem sa každému jednotlivcovi zvlášť, vďaka čomu sa môžeme dôkladnejšie zamerať na učivo, ktoré aktuálne v škole opakujú alebo ktoré potrebujú vysvetliť. Pacientov, ktorí nemôžu prísť do učebne, navštevujem na izbe a vyučovanie absolvujeme aj priamo z lôžka,“ priblížila učiteľka ZŠ a MŠ pri zdravotníckom zariadení v Žiline Adriana Puchoňová.

Vďaka tvorivým dielňam na chvíľu zabudnú na choroby

Najobľúbenejším predmetom je podľa nej slovenský jazyk a literatúra, staršie deti zase baví práca s počítačom a interaktívnou tabuľou. Súčasťou školy však nie sú len štandardné vyučovacie predmety, ale tiež školský klub, v rámci ktorého si deti vyskúšajú rôzne kreatívne výtvarné či pracovné aktivity.

„Tvorivé dielne pomáhajú deťom lepšie znášať pobyt v nemocnici, odpútajú ich pozornosť od samotnej choroby alebo vyšetrení a zmysluplnejšie využijú voľný čas. Navyše si domov prinesú príjemné spomienky a vlastnoručne vytvorené diela,“ doplnila Puchoňová.

V minulom školskom roku sa v žilinskej nemocnici vzdelávalo 686 detí, z toho 234 mladšieho školského veku a 452 žiakov základnej školy. Do školského klubu bolo navyše zaradených aj 201 stredoškolákov.

„Škola v žilinskej nemocnici má tradíciu už 65 rokov a našim malým pacientom poskytuje kvalitné doplnenie vzdelávania, vďaka čomu nezameškajú učivo. Navyše, keďže hospitalizácia môže byť pre menšie deti stresujúca, aj takéto aktivity dokážu okamžite zmeniť náladu a priniesť odreagovanie či úsmev na tvári. Sme preto radi, že vieme u nás deťom a rodičom poskytnúť i takúto formu starostlivosti,“ dodal Igor Stalmašek, generálny riaditeľ FNsP Žilina.
9 zdieľaní
Zdroj: TS FNsP Žilina

Dopravný servis
Strečno
Kolóna
18:14
Belá
Stacionárny radar
18:00
Belá
Policajná hliadka
18:00
Cesta I/64
Kolóna
17:56
Mojšova Lúčka
Kolóna
17:56
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia