Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Uprostred križovatky na Košickej sa zrazilo osobné auto s trolejbusom, cesta je blokovaná

16 apríl 2015 - 17:57

Kliešte v okolí Žiliny žiaľ patria medzi infikované

Foto: Kliešte v okolí Žiliny žiaľ patria medzi infikované
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Sezóna chodenia do lesov a výletov začína, preto je nutné upozorniť na známy fakt, že v okolí Žiliny sa nachádzajú ohniská nakazených klieštov. Kliešte sú vďaka svojej malej veľkosti pomerne zákerné a infikovaný si ich nemusí všimnúť niekoľko dní. Samotné prisatie kliešta na kožu ešte nemusí byť nebezpečné, avšak v okolí Žiliny sa nachádzajú ohniská, v ktorých sú kliešte infikované a môžu tak preniesť kliešťovú encefalitídu.

Ochrana je základ

„Pred ochorením na kliešťovú encefalitídu sa môžeme chrániť správnym odevom, prípadne použitím repelentov. Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Mlieko je potrebné pred konzumáciou prevariť alebo piť pasterizované,“ informuje tím odborných pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

„Hneď ako si nájdeme prisatého kliešťa je potrebné ho čo najrýchlejšie odstrániť, najlepšie pinzetou kývavými pohybmi, bez točenia. Následne je potrebné kožu v mieste prisatia kliešťa vydezinfikovať,“ informujú ďalej odborní pracovníci. Očkovanie je takisto jedna z možností, začať by sa s ním však malo už v zimných mesiacoch.

Nededza, Kotrčina Lúčka ale aj Hradisko a Dubeň

Na Slovensku nájdeme niekoľko ohnísk kliešťovej encefalitídy. Medzi prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy patria v rámci okresu Žiiina obce Nededza a Kotrčina Lúčka, z blízkeho okolia je to oblasť Hradisko a Dubeň. Pozor si dávajte aj v Petroviciach a v oblasti medzi Krásnom nad Kysucou a Kysuckým Novým Mestom.


Dopravný servis
Rudinka
Kolóna
15:08
Brodno
Kolóna
14:57
Rudinka
Prekážka na ceste
14:55
Bytčica, Dlhá
Kolóna
14:54
Rajecká cesta
Kolóna
14:39
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina