Dnes najčítanejšie
K otvoreniu diaľničného privádzača s novým úsekom D1 stále nedošlo, NDS uvádza, že to bude čoskoro

03 september 2020 - 16:40

Výstavbu štyroch diaľničných úsekov v Žilinskom kraji vrátane Višňového a privádzača rieši NAKA

Spolu štyri projekty výstavby diaľničných úsekov v Žilinskom kraji preveruje elitná jednotka Národná kriminálna agentúra (NAKA) pre možné podozrenia z trestných činov, informoval o tom portál hnonline.sk. Problémom má byť navyšovanie finančných prostriedkov za stavebné práce v podobe dodatkov k platným zmluvám.

Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová informáciu o trestnom konaní potvrdila, pre prebiehajúce úkony ale polícia nemôže špecifikovať rozsah podozrení ani iné skutočnosti:

„Vzhľadom na prebiehajúce úkony trestného konania, v tomto štádiu nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie, pretože by mohlo dôjsť k ohrozeniu, resp. k zmareniu objasnenia a vyšetrenia veci.“ 

Medzi úsekmi, pri ktorých NAKA preveruje výstavbu a financovanie, figuruje aj D1 Lietavská LúčkaVišňové – Dubná Skala, kde momentálne Národná diaľničná spoločnosť (NDS) hľadá dodávateľa a predpokladá, že ho dostavia do roku 2023.

V opačnom prípade môže hroziť, že Slovenská republika príde o dotáciu z európskych peňazí a bude musieť výstavbu hradiť z vlastného rozpočtu. Do súťažného dialógu vstupujú po posúdení záujmu tri konzorciá firiem -  Združenie firiem Metrostav DS a.s. Slovensko, Metrostav a.s. Česko, združenie firiem Strabag s.r.o. Slovensko, Doprastav a.s. Slovensko, Váhostav - SK a.s. Slovensko, TuCon a.s. Slovensko a združenie Skanska SK a.s. Slovensko, Skanska a.s. Česko, Skanska S.A. Poľsko. 


Tunel Višňové nemá z hľadiska možné porušenia zákona problém prvýkrát, už v júli totiž rozhodol Úrad pre verejné obstarávanie o udelení pokuty za predražený nákup strážnych mreží na konci tunelovej rúry.

Kontrolórom sa nepáčilo, že spoločnosť obišla štandardný postup a predmet zákazky rozdelila, pričom aj tak mala postupovať obdobne ako pri zákazke bez rozdelenia. Úrad zároveň navrhol uložiť pokutu vo výške 12 647,89 eur, s čím NDS v plnom rozsahu súhlasila.  

Okrem úseku s tunelom Višňové je podľa HN medzi preverovanými aj D1 Hubová - Ivachnová a dva úseky, po ktorých by mali motoristi jazdiť ešte tento rok - D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka a diaľničný privádzač z Lietavskej Lúčky do Žiliny. Ako sme informovali pred necelými dvoma týždňami, NDS plánuje spustiť oba úseky v decembri.

Problémy s výstavbou diaľnice medzi Lietavskou Lúčkou a Dubnou Skalou spôsobili, že diaľničiari museli meniť aj realizáciu križovatky v Lietavskej Lúčke. Tá bola súčasťou zmluvy o dielo so zhotoviteľom úseku, po jej ukončení sa realizuje spojovacia vetva a križovatku dobudujú následovne. 

386 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
20:13
Obchodná
Dopravná nehoda
15:40
Kvačalova
Jama na ceste
14:59
Strečno
Práca na ceste
13:55
Rajecká cesta
Jama na ceste
13:52
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia