Dnes najčítanejšie
Dizajn, vernostný program a sortiment: Nová Lekáreň Poštová na Vlčincoch so zaujímavým konceptom

31 august 2020 - 07:00

Premietanie: Kráľovská aféra (r. Nikolaj Arcel, 2012)

Kráľovská aféra je príbeh vášnivej a zakázanej lásky, ktorá ovplyvnila celý národ. Vzťah medzi Johanom Struenseeom, nemeckým lekárom pološialeného dánskeho kráľa Kristiána VII. a jeho manželkou, mladučkou kráľovnou Karolinou Matyldou Hannoverskou prepukla v 70. rokoch 18. storočia.

 

Reálna historická udalosť čakala na svoju filmovú podobu a o jej zobrazenie sa veľmi dlho pokúšalo niekoľko tvorcov. Podarilo sa to napokon Nikolajovi Arcelovi, ktorý do hlavných úloh tejto fascinujúcej historickej drámy obsadil skvelého dánskeho herca Madsa Mikkelsena a Aliciu Vikander. Snímku produkovala dánska spoločnosť Zentropa (spoluzakladateľom je Lars von Trier), ktorá stojí za takými úspešnými filmami ako Melancholia, Bratia, Lepší svet, Antichrist a cca. 70 ďalších celovečerných filmov.

Kráľovská aféra bola z 90% nakrúcaná v Čechách. Napriek tomu, že film s typickou seversky temnou atmosférou spracúva istú etapu dánskych dejín menej známu širšej európskej verejnosti, jej zápletka je taká univerzálna, že si získala celosvetový divácky ohlas.

 

Režisér o filme: „Príbeh filmu Kráľovská aféra je založený na jednej z najdramatickejších udalostí dánskych dejín. Vždy, keď som predstavoval film zahraničným investorom, cítil som,  že nikto neverí, že sa niečo také mohlo skutočne odohrať. Táto téma je v Dánsku súčasťou školských osnov, stala sa predlohou vyše pätnástich kníh (beletristických i faktografických) a bola stvárnená dokonca aj v podobe baletu a opery. Je mi cťou a považujem za veľké šťastie, že práve ja môžem tento príbeh konečne preniesť aj na filmové plátno.“

 

NIKOLAJ ARCEL

Nar. 1972 v Dánsku. V roku 2001 dokončil štúdium na Národnej filmovej škole a jeho absolventský film Vojcekova posledná symfónia získal hlavnú cenu na festivaloch v Mníchove a v Clermont-Ferrand. V Tel Avive získal Arcel cenu za režisérsky objav. Je autorom scenára k mnohými cenami ovenčenému detskému filmu Klatretøsen (2002). Jeho celovečerný debut Kongekabale (2004) sa dostal na prvé miesto dánskeho rebríčka TOP 20 a videla ho 1/5 Dánov (v kine a v televízii). Film vyhral mnoho cien vrátane ceny za najlepší scenár (Arcel a Rasmus Heisterberg) na MFF Viareggio. Arcel a Heisterberg sa znovu stretli pri práci na scenároch k animovanému celovečernému filmu Cesta na Saturn (2008), k filmu švédskeho režiséra Nielsa Ardena Opleva Muži, ktorí nenávidia ženy (2009), a aj pri posledných dvoch Arcelových celovečerných filmoch Pravda o mužoch (2010) a Kráľovská aféra.

 

Réžia: Nikolaj Arcel

Scenár: Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel, Bodil Steensen-Leth Kamera: Rasmus Videbæk

Strih: Kasper Leick

Hudba: Gabriel Yared

Hrajú:  Mads Mikkelsen, David Dencik, Alicia Vikander, Mikkel Følsgaard, Trine Dyrholm a ďalší.

Vybrané ocenenia: Strieborný medveď MFF Berlinale 2012

 

 Trailer: https://www.youtube.com/embed/tW5uOQg5QOs

 Nevhodné pre maloletých do 15 rokov.

 Vstup: 3,00 Eur (dospelí) / 2,00 Eur (študenti)

 Mladiství (do veku 18 rokov), seniori a ZŤP – vstup zadarmo.

 Kapacita sály je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk). Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 17.45 hod.).

Po naplnení kapacity bude sála uzatvorená, ďakujeme za pochopenie.

Naďalej je potrebné dodržiavať zvýšené hygienické štandardy, nutné rúško na tvári, dezinfekcia rúk – dezinfekčným zariadením v RP, dodržiavať soc. odstup.

Tešíme sa na Vás!

Miesto: Rosenfeldov palác
Dátum: 30.09.2020 - 18:00

0 zdieľaní

Dopravný servis
Stráža
Prekážka na ceste
20:07
Strečno
Kolóna
19:44
Rajecké Teplice
Kolóna
19:39
Cesta I/64
Kolóna
19:22
Strečno
Jama na ceste
18:58
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia