Dnes najčítanejšie
V piatok pribudlo 290 prípadov koronavírusu, najviac nakazených v Žilinskom kraji je na Orave

30 júl 2020 - 16:00

Vznikajúca komunita Zastavme korupciu v Žiline: „Veríme, že sa korupcie postupne dokážeme zbaviť“

V Žiline vzniká Komunita Zastavme korupciu, ktorej členovia a sympatizanti k sebe pozývajú ďalších záujemcov s cieľom zlepšiť osvetu a vzdelávanie o protikorupčnom boji a pozdvihnúť transparentnosť fungovania mesta a okolitých obcí. Takzvaná “malá” korupcia je síce často prehliadanou, napriek tomu má potenciál prerásť do veľkých káuz.

Už v piatok 31. júla 2020 sa v Smer Klube 77 o 14:40 začína prvý teambuilding pre ľudí, ktorí chcú zlepšovať svoje okolie, usporadúvať zmysluplné debaty a kontrolovať volených zástupcov. Komunita prepojená s Nadáciou Zastavme korupciu sa v Žiline postupne rozbieha.

Jej dobrovoľníci sa zapájajú do projektov ako boli napríklad komunitná kampaň Volebné hliadky, pomocou ktorej mobilizovali občanov k ostražitosti počas priebehu komunálnych volieb. Ich výsledky sa dajú pomerne ľahko falšovať. Ďalšou kampaňou, na ktorej participovali členovia žilinskej komunity, bola tá s názvom Pod županom - s cieľom zvyšovať účasť na župných voľbách. 

„Pridať sa do skupinky môže prakticky ktokoľvek, kto túži šíriť osvetu a vzdelávať o protikorupčnom boji, transparentnosti, či kontrolovať našich predstaviteľov. Keďže sa komunita v Žiline upriamuje na tento kraj, jediným drobným obmedzením k tomu, aby sa členovia mohli aktívne zapájať, je bývanie v Žiline - samozrejme to nemusí byť trvalý pobyt. Záujemcovia z iných regiónov sa môžu pridať do komunity v iných mestách na Slovensku,“ vysvetľuje koordinátorka Veronika Verešová. 

Aktivistické skupinky už fungujú aj v Púchove, Novom Meste nad Váhom, Bratislave, Rožňave, Trenčíne, Pezinku, Prešove či iných mestách. Kým známejšia nadácia sa orientuje na veľké celospoločenské témy a kauzy, cieľom menších lokálnych komunít je odhaľovať menšiu korupciu, vzdelávať a šíriť osvetu. Prvým krokom k rozšíreniu základne v Žiline bude piatkové stretnutie:

„Súčasťou piatkového teambuildingu bude workshop o projektovom a eventovom manažmente, brainstorming a inšpiratívne príbehy členov Komunity Zastavme korupciu z iných miest, ktorí už majú za sebou úspešné projekty. Vzájomná spolupráca lokálnych komunít je pre nás veľmi dôležitá a motivujúca. Vidíme, že keď spolu niečo robíme, dokážeme veci zmeniť k lepšiemu. Veríme, že spoločne sa môžeme korupcie na Slovensku postupne zbaviť,“ uzatvára Verešová. 


 


Miesto: Smer Klub 77 Žilina
Dátum: 31.07.2020 - 14:40
17 zdieľaní

Dopravný servis
Bytčica
Uzavretá cesta
03:15
Rajecké Teplice
Uzavretá cesta
03:07
Bytčica
Uzavretá cesta
03:07
Rudinka
Zver pri ceste
01:38
Na Horevaží
Dopravná nehoda
21:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia