Dnes najčítanejšie
Na štvorprúdovkách v Žiline smú vodiči jazdiť v ktoromkoľvek pruhu, musia sa však uhnúť rýchlejším autám
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

07 júl 2020 - 14:00

Spolu 234 nájomcom odpustí Žilinská župa polovicu nájmu, druhú si vypýta od štátu

Foto: Spolu 234 nájomcom odpustí Žilinská župa polovicu nájmu, druhú si vypýta od štátu
Foto: ilustračné

Zmierniť negatívne dopady pandémie chce Žilinský samosprávny kraj formou poskytnutia zľavy na nájomnom 234 subjektom, ktoré si od župy prenajímajú nehnuteľný majetok. Návrh na odpustenie polovice nájmu za obdobie sťaženého užívania schválili včera poslanci zastupiteľstva.

Zľavu z výšky nájomného poskytnú tým nájomcom, ktorým vzniklo právo užívať predmet nájmu najneskôr od 1. februára 2020 a zároveň im v dôsledku opatrení na zamedzenie šírenia choroby COVID-19 bolo znemožnené užívať nehnuteľnosť. Môže ísť o prípady prerušenia vyučovania na školách a v školských zariadeniach či obmedzenia vyvolané zákazom prítomnosti verejnosti:

„Pandémia zasiahla do životov mnohých ľudí a ich finančná kondícia sa otriasla v základoch. Registrovali sme veľké množstvo podnetov na odpustenie nájmu a vysporiadanie sa s mimoriadnou situáciou. Časť podpory prisľúbil štát, ale rozhodli sme sa reagovať aj my, z pozície samosprávneho kraja. To znamená, že my zasanujeme polovicu nájmu a štát druhú polovicu. Nájomca by tak mal byť ošetrený,“ doplnila županka Erika Jurinová.

Podmienky na odpustenie polovice nájmu spĺňa 234 nájomcov v oblasti vzdelávania, kultúry, zdravotníctva či centier zdravotnej starostlivosti. Výška ich mesačných nájmom predstavuje spolu 48 097 eur. Polovicu z tejto sumy bude kryť župný rozpočet, druhú polovicu si kraj nárokuje v podobe dotácie od štátu.  

Zdroj: zask.sk

Poslanci schvaľovali aj návrh na voľbu hlavného kontrolóra, keďže súčasnému kontrolórovi Ing. Jánovi Konušíkovi uplynie šesťročný mandát na konci októbra. Zároveň vzalo zastupiteľstvo na vedomie správu o stave ciest II. a III. triedy v Žilinskom kraji. Z nej vyplýva, že z viac než 1 400 kilometrov ciest je v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave približne 16 percent.

Pôvodne mali župní poslanci rokovať aj o správe k zmene tarify autobusovej dopravy v Žilinskom kraji, nakoniec bol bod z rokovania stiahnutý. Materiál k bodu rokovania počítal s tým, že by sa tarifa mohla meniť už na začiatku augusta.

Namiesto neho sa zaoberali správou k možnostiam prevzatia menšinových podielov štátu v spoločnostiach autobusových dopravcov, ktorí poskytujú služby na území Žilinského kraja. Po krátkej letnej prestávke zasadnú poslanci do svojich lavíc opäť v pondelok 21. septembra.
47 reakcií


Dopravný servis
Belá
Zver pri ceste
21:56
Lietavská Lúčka
Prekážka na ceste
19:55
Strážov
Prekážka na ceste
19:55
Lietavská Lúčka
Kolóna
18:56
Lietavská Lúčka
Dopravná nehoda
18:53
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia