Dnes najčítanejšie
Na železničnom priecestí v Martine došlo k tragickej nehode, prechádzajúci vlak zachytil malé dieťa

13 apríl 2020 - 18:10

VIDEO: Do Žiliny prileteli dvaja britskí špecialisti, opravovať budú stroj v papierňach Metsa Tissue

Prihláste sa na odber Žilinak.sk na  

Produkciu žilinských papierní ovplyvnil jeden z pokazených strojov, aj preto predstavitelia spoločnosti Metsa Tissue v spolupráci s Vládou Slovenskej republiky a Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK) zorganizovali prílet špecialistov z Anglicka. Tí v týchto dňoch zabezpečia jeho opravu pre opätovné naštartovanie maximálnej kapacity výroby.

Nateraz je pre poruchu zastavená približne polovica produkcie celulózky, doma sa ocitlo 200 jej zamestnancov. Kľúčový stroj na výrobu hygienických potrieb dokážu servisovať a opraviť len špecialisti z britského Manchestru. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu vo svete a obmedzenie cestovať sa papierne obrátili so žiadosťou o pomoc na Vládu SR.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo v krátkom čase s ministerstvom dopravy, ministerstvom hospodárstva, úradom vlády a Žilinským samosprávnym krajom zabezpečiť prepravu týchto servismanov, ktorí dnes pred malou chvíľou pristáli. Firma zabezpečila pre pracovníkov samostatné ubytovanie so stravovacími jednotkami, kde budú odizolovaní od všetkých ostatných zamestnancov. Pracovné podmienky budú mať zabezpečené tak, aby neprišli do kontaktu so žiadnymi inými zamestnancami. Boli sme si tieto podmienky aj osobne pozrieť a musím povedať, že firma urobila maximum,“ doplnil minister vnútra SR Roman Mikulec.

Skupina odborníkov z Anglicka pristála na veľkonočný pondelok popoludní na Letisku Žilina v Dolnom Hričove, ktorého väčšinovým vlastníkom je od začiatku roka Žilinský samosprávny kraj. Na letisku ich bola privítať aj žilinská županka Erika Jurinová a poslanec Peter Vons.

„Som veľmi rada, že Žilinský samosprávny kraj prostredníctvom svojho letiska mohol flexibilne a veľmi rýchlo konať. Umožnili sme pristáť na letisku zamestnancom, ktorí budú pomáhať pri oprave stroja a spustení výroby hygienických potrieb, ktoré sú obzvlášť teraz  v čase koronakrízy veľmi žiadané,“ dodala predsedníčka ŽSK.

Výnimku na pristátie medzinárodného letiska v čase prísnych bezpečnostných opatrení v súvislosti s koronavírusom udelilo ministerstvo dopravy. Pracovníkom z Anglicka boli pri príchode odobraté vzorky certifikovaným laboratóriom. S opravou stroja začnú zajtra (v utorok), dovtedy by mali byť známe aj výsledky testov.

Firma Metsa Tissue dodáva 25 percent produkcie na slovenský trh, produkty zo Žiliny vyvážajú aj do Českej republiky, Maďarska, či Rakúska.35 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Práca na ceste
05:42
Strečno
Práca na ceste
02:29
Strečno
Zver pri ceste
01:53
Strečno
Kolóna
23:00
Strečno
Kolóna
22:55
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia