Dnes najčítanejšie
VIDEO: Rieka Váh zaplavuje v Budatíne cyklotrasu, zo žilinského vodného diela odpúšťajú vodu

03 máj 2019 - 11:27

VIDEO: Koniec finále Slovenského pohára poznačili konflikty fanúšikov s políciou a SBS

Prihláste sa na odber Žilinak.sk na  

Vo finále Slovenského pohára v Nitre, kde sa predstavili MŠK Žilina a FC Spartak Trnava, došlo, napriek snahe organizátorov, k menším incidentom a potýčkam. Už v riadnom hracom čase musel byť zápas prerušený pre správanie fanúšikov FC Spartak Trnava, tí po skončení zápasu vtrhli na ihrisko a začali, spolu s hráčmi, oslavovať zisk trofeje.

Fanúšikom Žiliny, ktorí mali vyčlenené sektory v blízkosti plánovaného odovzdávania trofeje, nebolo z bezpečnostných dôvodov umožnené zostať na tribúnach aj na dekorovanie víťaza.

To vyústilo do potýčiek pred sektorom ultras, následne použila polícia a SBS donucovacie prostriedky na vyhnanie zvyšnej časti Žilinčanov zo štadióna. Incidenty sa potom preniesli aj do časti, kde parkovali autobusy fanúšikov zo Žiliny. 

Spravodajský portál Šport24.sk priniesol video spoza tribún 

 

 

Záznam časti zásahu sa objavil aj na instagramovej stránke Hooligans.cz 

 


STANOVISKO SFZ K UDALOSTIAM POČAS FINÁLE SLOVNAFT CUPU


Záujmom Slovenského futbalového zväzu bolo pripraviť finálový zápas Slovenského pohára (Slovnaft Cupu) pre oba tábory fanúšikov i nezainteresovaných divákov tak, aby mohli vytvoriť skvelú atmosféru v komfortnom prostredí. Pri príprave zápasu SFZ úzko spolupracoval so všetkými troma zainteresovanými klubmi – domácim FC Nitra i účastníckymi FC Spartak Trnava a MŠK Žilina – rovnako ako s ďalšími zložkami, potrebnými pre zabezpečenie bezproblémového priebehu a komfortu pre fanúšikov na tribúnach. Počet usporiadateľov podľa zákona bol ešte navýšený.
Tí spolu s ďalšími bezpečnostnými zložkami museli už počas stretnutia riešiť opakované konflikty s priaznivcami Spartaka Trnava, ktorých správanie prekračovalo zákonné i fanúšikovské hranice napriek výzvam vlastných koordinátorov a opakovaným upozorneniam usporiadateľskej služby. Zároveň boli všetci diváci na štadióne niekoľkokrát vyzývaní, aby sa správali slušne, nepoužívali pyrotechnické prostriedky a nevhadzovali predmety do priestoru hracej plochy. Kluby boli na viacerých poradách a aj písomne upozornené, aby oboznámili svojich fanúšikov, že po skončení finále nesmú vchádzať na hraciu plochu.
Vyvrcholenie zápasu však bolo natoľko dramatické, že v oslavnej eufórii prišlo k hromadnému vniknutiu fanúšikov Spartaka Trnava na hraciu plochu. V záujme predchádzaniu možných konfliktov, vyplývajúcich z oslavnej eufórie, sa organizátori rozhodli, že fanúšikovia Spartaka Trnava nebudú násilne vytláčaní z hracej plochy, kde ich mala pod dohľadom polícia. Polícia zároveň musela riešiť problémy aj so žilinskými fanúšikmi, ktorých správanie po prehre MŠK prekročilo zákonné normy.

Skutočnosť, že pozápasové oslavy boli narušené časťou trnavských priaznivcov, nerešpektujúcich dohodnuté pravidlá, negatívne ovplyvnila dianie na hracej ploche po skončení zápasu a zasiahli do aktu odovzdávania trofeje víťaznému mužstvu ako časovo, tak aj priestorovo.
Na základe platného zákona o organizovaní verejných športových podujatí č. 1/2014 Z.z. môže polícia zasiahnuť až vtedy keď organizátor nezvláda situáciu vlastnou usporiadateľskou službou, prípadne príde k porušeniu zákona. Preto jej zložky zasiahli až na základe požiadania organizátora o zásah polície potom, keď skupiny zo strany Spartaka Trnava hromadne vnikali na hraciu plochu a hrozil stret medzi rizikovými fanúšikmi oboch táborov.
SFZ si je vedomé udalostí, ktoré sa počas finálového zápasu i po ňom udiali a ako hlavný organizátor sa ospravedlňuje všetkým jednotlivcom i skupinám, ktorých sa ktorýkoľvek moment počas či po finálovom stretnutí 50. ročníka Slovenského pohára negatívne dotkol akýmkoľvek spôsobom. Na analýze všetkých udalostí a vyhodnotení organizácie zápasu SFZ naďalej spolupracuje s políciou Slovenskej republiky. Momentálne dokumentujeme škody a po vyčíslení ich bude SFZ žiadať od klubov, ktorých fanúšikovia tieto škody spôsobili.0 reakcií


Dopravný servis
Rajecká cesta
Policajná hliadka
05:12
Nemocničná
Iné nebezpečenstvo
03:07
Porúbka
Hmla
22:54
Hričovská
Jama na ceste
22:43
Bratislavská
Iné nebezpečenstvo
22:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia