Dnes najčítanejšie
Opitý lekár, ktorý minulý rok usmrtil chodca pri Strečne, dostal po odvolaní ešte vyšší trest

19 jún 2020 - 13:00

Prvá etapa cyklotrasy Žilina - Považská Bystrica má stavebné povolenie, župa sa uchádza o financie

Foto: Prvá etapa cyklotrasy Žilina - Považská Bystrica má stavebné povolenie, župa sa uchádza o financie
Foto: ilustračné / pixabay.com

V Žilinskom kraji sa postupne rozbieha výstavba nových cyklotrás, ktoré spoja viaceré mestá a obce. Od marca prebiehajú práce na budovaní cyklomagistrály vedúcej cez osem katastrálnych území v smere zo Žiliny do Terchovej. Žilinská župa ďalej pripravuje výstavbu novej trasy zo Žiliny do Považskej Bystrice.

Vážska cyklomagistrála dlhá približne 26,5 kilometra povedie po hranicu Žilinského a Trenčianskeho kraja. Začiatkom roka bolo pre prvú etapu projektu vydané platné stavebné povolenie. V súčasnosti sa samospráva uchádza o finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu.

„Pre túto cyklotrasu bola v roku 2019 spracovaná dokumentácia pre územné rozhodnutie, v závere roka bolo pre ňu vydané aj platné územné rozhodnutie. Pozemky so Slovenským vodohospodárskym podnikom sú vysporiadané, pričom ich župa získala do prenájmu za symbolickú sumu,“ spresnil Juraj Hlatký, odborník Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pre cyklodopravu.

Rozpočet je odhadovaný na sumu približne 5,7 milióna eur

Prvá etapa je naplánovaná dvoma novými úsekmi mimo zóny dopravy - medzi Žilinou a Považským Chlmcom a od Hričovskej priehrady do Kotešovej. V tejto časti sa vybuduje aj nová 185 metrov dlhá lávka pre cyklistov a peších ponad Váh v Žiline a 100 metrové nájazdy z každej strany.

„Súčasťou projektu je aj sprejazdnenie Hričovskej hate pre bicykle. Medzi oboma úsekmi ja trasa dočasne plánovaná po existujúcich komunikáciách s osadením dopravného značenia. Na financovanie tejto časti sa budeme uchádzať o eurofondy, projekt na realizáciu sme predložili do aktuálneho kola IROP,“ uviedol ďalej J. Hlatký.

Na prípravu projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie ďalších úsekov získal Žilinský samosprávny kraj dotáciu z Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 150 000 eur. Ide o časti cyklotrasy v smere od obce Kotešová po hranicu s Trenčianskym krajom a taktiež chýbajúci úsek medzi Hričovskou priehradou a Považským Chlmcom.

Galéria: 7 fotiek
274 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Prekážka na ceste
15:12
Nemocničná
Prekážka na ceste
14:55
Strečno
Prekážka na ceste
14:52
Strečno
Stacionárny radar
14:12
Považský Chlmec
Stacionárny radar
13:45
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia