Dnes najčítanejšie
Žilinský samosprávny kraj skvalitňuje rokmi zanedbávanú sociálnu oblasť, pomoc dostalo už viac ako 46 rodín

05 jún 2020 - 17:18

V Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline začne od soboty premávať historický vláčik

Foto: V Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline začne od soboty premávať historický vláčik
Foto: Žilinský samosprávny kraj
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Historický vláčik otvorilo Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline, premáva od soboty. Historická lesná železnica sa vrátila na miesto po rokoch od poslednej prevádzky

V areáli Múzea liptovskej dediny v Pribyline začína premávať historický vláčik. Návštevníkov múzea odvezie od expozície ľudovej architektúry až k depu železničky, kde je pre verejnosť prístupná zbierka pôvodných vozidiel. 

Úzkorozchodnú trať spájajúcu areál Múzea liptovskej dediny v Pribyline s depom Považskej lesnej železnice župa dobudovala prostredníctvom eurofondov. Celkové náklady na realizáciu boli viac ako 280-tisíc eur. Župa prispela Liptovskému múzeu okrem spolufinancovania projektu sumou 48-tisíc eur aj na nákup funkčnej motorovej lokomotívy (2018).   

„Je to niečo výnimočné, že sa nám podarilo lesnú železničku po 40-tich rokoch obnoviť. Mali sme šťastie aj na ľudí, ktorých spojila dobrá vôľa a záujem tento projekt zrealizovať. Či už občianske združenie Spoločnosť pri Považskej lesnej železnici, Žilinský samosprávny kraj, ale aj príslušné ministerstvá,“ doplnil riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku Martin Krupa. 

Má v sebe časť historického predchodcu

Pri stavbe Považskej lesnej železnice boli použité pôvodné technológie a montovalo sa ručne. Upravila sa takmer kilometer dlhá trať, oceľový most a dve nástupištia, kadiaľ bude premávať historická vlaková súprava zachránená z pôvodnej železnice. Považská lesná železnica bola v prevádzke 60 rokov a bola jediným spojením medzi Liptovským Hrádkom a Liptovskou Tepličkou.

„Bola jedinou lesnou železnicou, ktorá vykonávala pravidelnú osobnú dopravu. Okrem dreva vozila aj ľudí a v prípade potreby tiež tovar.  Zabezpečovala teda verejnú dopravu v regióne,“ povedal Juraj Veselý z občianskeho združenia Spoločnosť pri Považskej lesnej železnici, ktoré stojí tiež za myšlienkou jej funkčnej prezentácie. 

Stavba lesnej železničky bola ukončená v roku 2018. Nasledoval proces vybavovania povolení, či odborných skúšok samotnej dráhy, vozidiel, i pre personál, ktorý bude viesť dráhové vozidlá:

„Celý proces od schválenia projektu, cez jeho realizáciu až po spustenie do prevádzky, bol mimoriadne náročný a zdĺhavý. Pôvodný plán bol spustiť prevádzku na začiatku sezóny, tomu však zabránila pandémia koronavírusu,“ doplnila županka Erika Jurinová. 

Vláčik začne pre verejnosť jazdiť od soboty 6. júna. V júni a septembri bude jazdiť cez víkendy, v čase prázdnin aj v piatky. Do vlakov bude povinná rezervácia. Nástup je možný na zastávke Depo alebo zastávke Dedina, pričom jazda je jednosmerná. Skanzen v Pribyline je najmladším slovenským múzeom v prírode. Vlani ho navštívilo viac ako 53-tisíc návštevníkov. 
Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Hričovská
Policajná hliadka
10:22
Strečno
Jama na ceste
09:52
Hlavná, Bytčica
Policajná hliadka
09:38
Bytčica, Dlhá
Policajná hliadka
09:25
Hričovská
Policajná hliadka
09:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina