Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Na rekonštruovanom moste v Strečne sa opäť prevrátilo auto, cesta je neprejazdná

03 jún 2020 - 14:27

Slovensko od polnoci otvára hranice s Českou republikou, kontroly ruší aj Rakúsko

Dnes o polnoci dôjde k obnoveniu neobmedzeného režimu na hraniciach medzi Slovenskou a Českou republikou. Informáciu potvrdili premiéri oboch krajín, Igor Matovič aj Andrej Babiš, pred dnešným spoločným rokovaním.

Matovič je dnes na prvej oficiálnej návšteve Českej republiky, kde budú zástupcovia vlád rokovať aj o uvoľnení v ďalších formách dopravy - napríklad vlakovej a autobusovej.

V súčasnosti je možné vrátiť sa z pobytu v Českej republike bez potvrdenia o negatívnom teste na COVID-19 len v prípade, ak jeho dĺžka nepresiahne dobu 48 hodín.

Pri prekročení hraníc tam aj späť si musí každý občan nechať potvrdiť tlačivo príslušníkmi polície, za týmto účelom je možné prekročiť len vybrané hraničné priechody. Naspäť sa už s potvrdeným tlačivom môže občan vrátiť cez ktorýkoľvek otvorený priechod.

Obmedzenia skončia už dnes s úderom polnoci, pohyb obyvateľstva cez štátnu hranicu bude opäť voľný. To pomôže najmä ľuďom pracujúcim na dlhšie časové úseky v druhej z krajín, otvorenie by mohlo podporiť aj turizmus. Kontroly na hraniciach so všetkými susednými štátmi s výnimkou Talianska zruší od štvrtku 4. júna 2020 aj susedné Rakúsko.

V Žilinskom kraji sú otvorené tieto hraničné priechody

Poľská republika 
Trstená – Chyžné - bez obmedzenia 

Česká republika
Svrčinovec – Mosty u Jablunkova - bez obmedzenia
Makov – Bílá-Bumbálka - bez obmedzenia

Vyhradené nákupné hodiny od dnešného dňa neplatia 

K výraznej zmene v opatreniach došlo od dnešného dňa, rúška sú pri pohybe v exteriéri povinné naďalej, no už len pri vzdialenosti menej ako 2 metre.

Nosiť prekrytie dýchacích ciest už nie je povinné ani pri výkone športu, výkone skúšky alebo počas vyučovania či podávaní umeleckého výkonu. Zároveň od dnešného dňa prestali platiť obmedzenia nákupných hodín v čase od 9:00 do 11:00 hodiny pre ľudí mladších ako 65 rokov.

Od poludnia sa povolili aj návštevy na všetkých lôžkových oddeleniach v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti a v pobytových zariadeniach sociálnych služieb za dodržania určitých podmienok, medzi nimi napríklad prednostne využívanie vonkajších priestorov pre tieto návštevy či maximálny počet dvoch navštevujúcich osôb.

255 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
19:45
Rajecké Teplice
Práca na ceste
19:39
Hájik
Policajná hliadka
19:38
Považský Chlmec
Policajná hliadka
19:30
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
19:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia