Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Uprostred križovatky na Košickej sa zrazilo osobné auto s trolejbusom, cesta je blokovaná

03 jún 2020 - 14:00

Na vyclievacej pošte v Žiline našli zásielku s bažantími pierkami, pre chýbajúce doklady ju zabavili

Foto: Na vyclievacej pošte v Žiline našli zásielku s bažantími pierkami, pre chýbajúce doklady ju zabavili
Foto: Finančná správa
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Príslušníci finančnej správy natrafili na vyclievacej pošte v Žiline na zásielku s bažantími pierkami. Nakoľko k nej chýbalo potrebné povolenie, ktoré mal dovozca tovaru predložiť v rámci prísnych opatrení zabraňujúcich obchodu s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín, bola zásielka zaistená.

„Bažantie pierka si nechala zo Spojených štátov amerických poslať pani z Oravy. Zrejme ani netušila, že naoko obyčajný tovar podlieha zákazom a obmedzeniam. Na vyclievacej pošte v Žiline, kde sa balík s tovarom podrobil colnej kontrole, nevedela predložiť potrebné doklady a tak jej nemohol byť prepustený,“ uviedla Božena Chríbiková , hovorkyňa Colného úradu Žilina.

Podobné druhy tovaru nie je možné z tretích krajín doviezť bez vopred vybaveného povolenia

Pri preclievaní exemplárov sa príslušníci finančnej správy musia riadiť Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, tzv. dohovor CITES. Zahŕňa aj pierka získané zo živočícha patriaceho medzi druhy, ktoré, aj keď nie sú bezprostredne ohrozené vyhynutím, by sa nimi mohli stať, ak by obchod s nimi nebol podriadený prísnym opatreniam.

Po tom ako Štátna ochrana prírody SR potvrdila, že v kontrolovanej zásielke sú pierka z bažanta pod odborným názvom Syrmaticus reevesii, na ktoré sa vzťahuje spomínaný dohovor, pracovníci žilinskej vyclievacej pošty ich zaistili. Budú slúžiť na vzdelávacie účely.
Zdroj: TS Finančná správa


Dopravný servis
Rudinka
Jama na ceste
22:58
Estakáda
Jama na ceste
22:58
Radoľa
Práca na ceste
22:53
Lavobrezná
Práca na ceste
20:40
Strečno
Jama na ceste
20:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina