Dnes najčítanejšie
VIDEO: Rieka Váh zaplavuje v Budatíne cyklotrasu, zo žilinského vodného diela odpúšťajú vodu

03 jún 2020 - 14:00

Na vyclievacej pošte v Žiline našli zásielku s bažantími pierkami, pre chýbajúce doklady ju zabavili

Foto: Na vyclievacej pošte v Žiline našli zásielku s bažantími pierkami, pre chýbajúce doklady ju zabavili
Foto: Finančná správa

Príslušníci finančnej správy natrafili na vyclievacej pošte v Žiline na zásielku s bažantími pierkami. Nakoľko k nej chýbalo potrebné povolenie, ktoré mal dovozca tovaru predložiť v rámci prísnych opatrení zabraňujúcich obchodu s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín, bola zásielka zaistená.

„Bažantie pierka si nechala zo Spojených štátov amerických poslať pani z Oravy. Zrejme ani netušila, že naoko obyčajný tovar podlieha zákazom a obmedzeniam. Na vyclievacej pošte v Žiline, kde sa balík s tovarom podrobil colnej kontrole, nevedela predložiť potrebné doklady a tak jej nemohol byť prepustený,“ uviedla Božena Chríbiková , hovorkyňa Colného úradu Žilina.

Podobné druhy tovaru nie je možné z tretích krajín doviezť bez vopred vybaveného povolenia

Pri preclievaní exemplárov sa príslušníci finančnej správy musia riadiť Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, tzv. dohovor CITES. Zahŕňa aj pierka získané zo živočícha patriaceho medzi druhy, ktoré, aj keď nie sú bezprostredne ohrozené vyhynutím, by sa nimi mohli stať, ak by obchod s nimi nebol podriadený prísnym opatreniam.

Po tom ako Štátna ochrana prírody SR potvrdila, že v kontrolovanej zásielke sú pierka z bažanta pod odborným názvom Syrmaticus reevesii, na ktoré sa vzťahuje spomínaný dohovor, pracovníci žilinskej vyclievacej pošty ich zaistili. Budú slúžiť na vzdelávacie účely.
48 reakcií
Zdroj: TS Finančná správa


Dopravný servis
Nemocničná
Iné nebezpečenstvo
03:07
Porúbka
Hmla
22:54
Hričovská
Jama na ceste
22:43
Bratislavská
Iné nebezpečenstvo
22:29
Považský Chlmec
Policajná hliadka
20:56
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia