Dnes najčítanejšie
V kritickom stave bojujú s COVID-19 v žilinskej nemocnici čoraz mladší pacienti
Aktualizované: COVID-19 v Žilinskom kraji

20 máj 2020 - 16:48

Čitateľská súťaž o najlepšie knihy na Hornom Považí pozná víťazov

Foto: Čitateľská súťaž o najlepšie knihy na Hornom Považí pozná víťazov
Foto: Krajská knižnica v Žiline

Krajská knižnica v Žiline vyhlásila v januári už 14. ročník čitateľskej súťaže Kniha Horného Považia 2019. Pre aktuálnu pandémiu bolo vyhodnotenie realizované virtuálne. V aktuálnom roku bolo do súťaže nominovaných 43 knižných titulov, ktoré sú späté s regiónom Horné Považie témou alebo osobou autora textovej či obrazovej časti.

Do hlasovania sa zapojilo 663 hlasujúcich, ktorí rozhodli o tom, že titul Kniha Horného Považia 2019 v kategórii odborná literatúra získala kniha Pavla Viteka Sibírske siroty – Bajkalsko-amurská magistrála.

Autor úspešnej knihy o Transsibírskej magistrále sa tentokrát vydal po koľajniciach jej mladšej sestry Bajkalsko-amurskej magistrály (BAM). 

V drsných zimných podmienkach spolu s ním precestujeme najkrajšiu ruskú železnicu, navštívime pre Stredoeurópana neznáme mestá a pohoria Východnej Sibíri a Ďalekého východu. Kniha vyšla vo vydavateľstve Georg a je obohatená o autentické fotografie Alexandry Márie Vitekovej.

V kategórii beletria titul získala kniha Spievanky 2. Interaktívna hovoriaca knižka obsahuje 12 ľudových piesní pre deti, vrátane farebných nôt.

Deti si vypočujú príbeh z obrázka, môžu si zahrať jednoduchý kvíz a zaspievať známe piesne, ako Jedna druhej riekla, Ženilo sa motovidlo a ďalšie. Autorkami textu sú  Ema Šútorová a Katarína Kočutová, text nahovorili Zuzana Vačková a Juraj Kemka. Kniha je doplnená o ilustrácie žilinského akad. maliara Stanislava Lajdu a vyšla vo vydavateľstve Albi.

Na druhom mieste v kategórii odborná literatúra sa umiestnila kniha Stana Lajdu Posledná večera Leonarda z Vinci. Súčasný slovenský maliar pracoval na rekonštrukcii ikonickej Poslednej večere niekoľko rokov, čo ho inšpirovalo k napísaniu knihy prostredníctvom beletrizovaného príbehu a aj hĺbkového odborného rozboru slávneho diela. Kniha je doplnená autorovými ilustráciami a bohatým obrázkovým materiálom. Vydalo ju vydavateľstve Artforum.  

Tretie miesto v tejto kategórii získala publikácia autorov: Patrik Groma, Milan Novák, Miro Pfliegel, Peter Štanský, Jozef Feiler Stratená Žilina 2. Publikácia od úspešného autorského kolektívu odkrýva ďalšie stratené a už neexistujúce miesta v Žiline. V knihe sú uverejnené aj unikátne perokresby akad. mal. a reštaurátora Mojmíra Vlkolačka a akad. mal. Stana Lajdu. Vydalo ju vydavateľstvo ALL Media. 

V kategórií beletria sa na 2. mieste umiestnila interaktívna hovoriaca knižka Jany Necpalovej a Evy Kišovej Rozmotaj si jazýček. 

Táto logopedická kniha zábavným spôsobom rozvíja vyjadrovacie schopnosti detí a správnu výslovnosť hlások. Je bohato ilustrovaná, autorkou ilustrácií je Zuzana Svobodová. Nechýbajú v nej básničky, chytľavé pesničky, zaujímavé úlohy a komiksy. Kniha vyšla vo vydavateľstve Albi. 

Na 3. mieste sa umiestnila kniha Odsúdená autorky Lucie Saskovej. Žilinská autorka prináša vo svojich románoch zložité, znepokojujúce až kontroverzné témy. Tejto zásade ostala verná aj vo svojej najnovšej, ôsmej knihe. Knihu vydalo vydavateľstvo Slovenský spisovateľ. 

Na virtuálnom vyhodnotení súťaže boli z hlasujúcich vyžrebovaní traja výhercovia, ktorí získali vecné ceny, predplatné periodika My Žilinské noviny a čitateľský preukaz Krajskej knižnice v Žiline na jeden rok. Záznam z vyhodnotenia je sprístupnený na web stránke knižnice. 

Autorom víťazných kníh Krajská knižnica v Žiline ponúkla spoluprácu a priestor pre prezentáciu publikácií širokej verejnosti na pôde knižnice. Obdoba čitateľskej súťaže prebieha aj v ostatných regionálnych knižniciach Žilinského kraja. Z víťazných publikácií bude zostavená výstava, ktorá bude postupne putovať po všetkých regionálnych knižniciach kraja.
14 reakcií
Zdroj: Krajská knižnica v Žiline


Dopravný servis
Lavobrezná
Prekážka na ceste
19:25
Lavobrezná
Prekážka na ceste
18:29
Oškerda
Kolóna
17:57
Radoľa
Kolóna
17:41
Estakáda
Prekážka na ceste
17:12
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia