Dnes najčítanejšie
Diaľničný úsek D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec budú môcť motoristi využívať ešte tento rok

14 máj 2020 - 14:59

Žilinská nemocnica ukončila činnosť pandemickéo pavilónu pre pacientov s koronavírusom

Foto: Žilinská nemocnica ukončila činnosť pandemickéo pavilónu pre pacientov s koronavírusom
Foto: FNsP Žilina

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline ukončila činnosť dočasne zriadeného pandemického pavilónu pre pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. Na základe zlepšenia epidemiologickej situácie tiež nemocnica čiastočne upravila niektoré z preventívnych obmedzení, aby kapacitne uvoľnila rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre jej pacientov.

Po mesiaci fungovania tzv. červenej zóny COVID-19 sa do dôkladne vydenzifikovaných priestorov opätovne vrátila lôžková i ambulantná časť oddelenia urológie. Tá bola v čase prevádzky pandemického pavilónu presťahovaná v priestoroch ortopédie a chirurgie.

Pandemický pavilón otvorili 6. apríla, všetci hospitalizovaní pacienti mali negatívny test

Prvého podozrivého pacienta v ňom hospitalizovali už dva dni po otvorení, posledného o necelý mesiac neskôr - 5. mája 2020. Celkom 44 hospitalizovaných pacientov postupne absolvovalo v červenom pavilóne test na ochorenie COVID-19, všetci s negatívnym výsledkom.

„Ku každému pacientovi však musel personál do výsledku testu pristupovať ako k potenciálne infekčnému, čiže museli byť dodržané všetky prísne hygienicko-epidemiologické nariadenia, zamestnanci prechádzali špecifickými filtrami a lekársku i ošetrovateľskú starostlivosť zabezpečovali výhradne v ochranných oblekoch,“ priblížil medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik.

Pri pandemických lôžkach sa vystriedalo 61 zamestnancov

„V Žiline bolo v minulosti zrušené infekčné a pľúcne oddelenie, pre pandemický pavilón sme preto museli vytvoriť úplne nový samostatný tím ľudí zložený z pracovníkov z viacerých oddelení. Každý deň sa tu striedali lekári, sestry, sanitári, upratovačky. Úprimne im ďakujeme za ich prácu, nasadenie a zároveň ďakujeme všetkým, ktorí pomáhali pri otvorení a následnom zatvorení pandemického pavilónu,“ uviedol Bízik.

Žilinská nemocnica dokáže červenú zónu v prípade výrazného zhoršenia epidemiologickej situácie opätovne otvoriť v priebehu pár dní. V nemocnici platí naďalej núdzový stav vyhlásený Vládou Slovenskej republiky, pri vstupoch prebieha kontrola pacientov a zdravotná starostlivosť je poskytovaná v súlade s usmerneniami hlavného hygienika SR.

„Realizujeme aj plánované operácie, výkony a vyšetrenia, no je potrebné si uvedomiť, že tento stav v žiadnom prípade nemôžeme nazývať „bežný chod oddelení“. Musíme dodržiavať prísny hygienicko-epidemiologický režim so všetkými jeho obmedzeniami, takže denne nedokážeme ošetriť alebo odoperovať taký istý počet pacientov ako pred pol rokom,“ vysvetlil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek.

Časť personálu žilinskej nemocnice stále nepracuje

Podľa jeho slov je nemocnica personálne oslabená, časť zamestnancov stále čerpá OČR z dôvodu zatvorenia škôl a škôlok. Prioritou musí zostať ochrana pacientov i zamestnancov s tým, že oddelenia robia, čo je v ich kapacitách. Pôvodne objednaných pacientov oslovujú telefonicky a manažujú priamo podľa ich individuálnych potrieb a zdravotného stavu.

„Je úplne prirodzené, že urgentné stavy mali a vždy budú mať prednosť, to musíme akceptovať, no venujeme sa každému pacientovi, ktorý to potrebuje. Pri neakútnych stavoch je potrebné sa vopred telefonicky obrátiť na konkrétnu ambulanciu, ktorá zabezpečí manažment vyšetrenia podľa zdravotného stavu a dostupnej kapacity,“ uzavrel Stalmašek.
261 zdieľaní
Zdroj: TS FNsP Žilina

Dopravný servis
Strečno
Policajná hliadka
22:29
Strečno
Práca na ceste
21:30
Rajecké Teplice
Kolóna
21:26
Hričovská
Prekážka na ceste
21:14
Strečno
Zver pri ceste
20:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia