Dnes najčítanejšie
Od dnešného dňa platí povinnosť nosiť respirátor v obchodoch a vozidlách mestskej hromadnej dopravy
Mobilné odberné miesta - AG testy

30 apríl 2020 - 10:54

Systém zdieľaných bicyklov BikeKIA spustia od 1. mája, dezinfekcia bude prebiehať každý deň

Foto: Systém zdieľaných bicyklov BikeKIA spustia od 1. mája, dezinfekcia bude prebiehať každý deň
Foto: bikekia.sk

Žilinčania a návštevníci krajského mesta budú môcť zdieľané bicykle BikeKIA využívať už od piatku 1. mája. Rozhodnutiu spustiť bikesharing napriek mimoriadnej situácii predchádzala komunikácia vedenia mesta, partnerov a technického zabezpečovateľa projektu, ale najmä súhlasné stanovisko regionálneho hygienika.

V súvislosti s aktuálnymi preventívnymi opatreniami však budú stanice so stojanmi a bicykle dezinfikované každý deň. Sezóna bikesharingu v Žiline by mala tento rok trvať do konca novembra. Samospráva zároveň žiada používateľov o ohľaduplnosť pri požičiavaní bicyklov. Je potrebné rešpektovať chodcov a pravidlá premávky, aby nedochádzalo k zbytočným kolíziám.

„Systém zdieľaných bicyklov je moderný a využívaný spôsob mestskej mobility. Som rád, že v Žiline môžeme otvoriť už druhú sezónu projektu BikeKIA. Vďaka ústretovosti dodávateľa projektu sa nám podarilo vyrokovať nadštandardné dezinfekčné opatrenia. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti s koronavírusom chcem zároveň požiadať o dodržiavanie hygienických nariadení,“ uviedol primátor mesta Peter Fiabáne.

Na vypožičanie bude k dispozícii 120 bicyklov na 20 stanovištiach v meste. Stanica Internáty Veľký diel bude v dôsledku rekonštrukčných prác na objekte, pri ktorom sa nachádza, až do ukončenia rekonštrukcie budovy nedostupná. Ide o preventívno-bezpečnostné opatrenie prevádzkovateľa služby BikeKIA.

V uvedenej stanici sa počas tejto doby nebude dať bicykel vypožičať a ani vrátiť. Počet bicyklov zostáva nezmenený a stanica po ukončení bude opäť sprístupnená verejnosti.

Záujemcovia o službu sa môžu aj teraz bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie, dostupnej bezplatne pre Android a iOS. Následne si budú môcť prostredníctvom smartfónu požičať bicykel zo stojana. Bikesharing v Žiline je bezplatný po dobu jednej hodiny.

Súčasťou staníc sú stojany na bicykle a informačný panel s popisom systému – návodom na požičanie a vrátenie bicykla. Každý bicykel má zabudovaný GPS lokalizátor.


Žilinčania a návštevníci krajského mesta prijali projekt BikeKIA s nadšením. Od spustenia registrácie vo februári 2019 zaznamenal prevádzkovateľ systému zdieľaných bicyklov takmer 22 500 používateľov. Pilotná sezóna, ktorá sa začala v apríli a končila v novembri 2019, so sebou priniesla viac ako 290-tisíc prenájmov.

Najfrekventovanejšou stanicou prenájmu a vrátenia bicyklov bolo Námestie Andreja Hlinku, Polomská, Aupark, NBS, Štefánikovo námestie. Študenti najviac využívali stanice na internátoch Hliny či Veľký diel. Najaktívnejší používateľ má za sebou v minuloročnej sezóne až 512 výpožičiek. 

„Rekordný záujem o bikesharing zo strany Žilinčanov a návštevníkov mesta nás minulý rok príjemne prekvapil. Verím, že aj počas tohtoročnej aktuálnej situácie ho obyvatelia mesta ocenia a budú využívať naplno. Naskytne sa tak ďalšia alternatíva osobnej prepravy popri ostatných zaužívaných prostriedkoch hromadnej dopravy v tomto náročnom období,“ komentoval opätovné spustenie projektu správca Nadácie Kia Motors Slovakia Branislav Hadár.

Počas zimnej prestávky, ktorá trvala od decembra minulého roku prešli bicykle generálnou opravou. Vďaka partnerom projektu sa podarilo osadiť ďalších 27 nových stojanov na bicykle. Dnes sa na 20-tich staniciach nachádza spolu 192 stojanov.

Hlavným partnerom projektu je Nadácia Kia Motors Slovakia a prevádzkovateľom je mesto Žilina, pre ktoré spoločnosť ARRIVA dodala plne funkčný systém a denne zabezpečuje jeho plynulú prevádzku.

„Vďaka zodpovednému prístupu mesta Žilina sa po mesačnom odklade spustenia sezóny vrátia bicykle BikeKIA od 1. mája opäť do ulíc. Spoločnosť ARRIVA zabezpečí každodennú dezinfekciu bicyklov a stanovíšť. Veríme, že obyvatelia a návštevníci Žiliny budú tento rok využívať zdieľané bicykle ešte častejšie ako počas minulej sezóny,“ povedal generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku László Ivan.
363 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Košická
Policajná hliadka
08:44
Stráža
Policajná hliadka
08:38
Považský Chlmec
Policajná hliadka
08:13
Oškerda
Policajná hliadka
08:09
Oškerda
Policajná hliadka
07:42
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.