Dnes najčítanejšie
Deti popíjali alkohol na zastávke v centre mesta, rodičia si ich vyzdvihli na mestskej polícii

31 marec 2020 - 10:11

Nová predpoveď šírenia: Na vrchole nákazy by malo ventiláciu potrebovať 1030 pacientov

Foto: Nová predpoveď šírenia: Na vrchole nákazy by malo ventiláciu potrebovať 1030 pacientov
Foto: Facebook - Oľano

Na dnešnom tlačovom brífingu predstavil predseda vlády Igor Matovič spresnený matematický model šírenia koronavírusu na Slovensku, ktorý vypracoval Inštitút zdravotnej politiky. Na konferencii prezentoval nové prognózy aj šéf inštitútu Martin Smatana. 

K včerajšiemu dňu bolo otestovaných na koronavírus 688 pacientov, pozitívnych vzoriek je 27. Medzi pozitívne testovanými je až tretina (9) vo veku nad 60 rokov. Práve títo sú výrazne viac ohrození v prípade, že ochorenie dostanú.

Aj po zapracovaní nových dát stále platí, že všetky prijaté opatrenia sa ukázali ako efektívne. Opatrenia prijaté k 16. marcu boli kľúčové pre zastavenie exponenciálneho rastu, opatrenia platné od včera pomôžu znížiť agresivitu šírenia vírusu.

„Ak sa nám to podarí udržať, veríme, že budeme medzi piatimi najlepšími krajinami, ktorým sa podarí efektívne vírus zvládnuť. Kapacitný limit zdravotníctva sa nám podarilo oddialiť na 70. deň, čo je extrémny luxus. Veríme, že sme sa vyhli ceste Talianska alebo New Yorku,“ dodal Smatana.

Zdroj: Facebook OĽANO

V novom spresnenom modeli odhadli analytici hodnotu R0, ktorá určuje šírenie vírusu medzi ďalšie osoby, na nižšiu hodnotu. V štyroch prognózach ich znížili z 4, čo by znamenalo, že jedna osoba nakazí ďalšie 4 osoby, na 1.65 a nižšie.

V tomto modeli by bol počet pacientov vyžadujúcich pľúcnu ventiláciu 1030, ktorý sa už približuje kapacitám nášho zdravotníctva. Dnes máme k dispozícii približne 500 ventilácií. 

Sledujte tlačovú konferenciu Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

22 zdieľaní

Dopravný servis
Nemocničná
Policajná hliadka
16:54
Rajecká cesta
Kolóna
16:10
Hlinská
Kolóna
15:57
Strečno
Jama na ceste
15:45
Rajecká cesta
Kolóna
15:37
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.