Dnes najčítanejšie
Deti popíjali alkohol na zastávke v centre mesta, rodičia si ich vyzdvihli na mestskej polícii

28 marec 2020 - 12:45

Nové opatrenia: Niektoré prevádzky opäť povolia otvoriť, sprísnia nároky na hygienu

Foto: Nové opatrenia: Niektoré prevádzky opäť povolia otvoriť, sprísnia nároky na hygienu
Foto: Foto: ilustračné / Nickolay Romensky

Ústredný krízový štáb včera v noci rozhodol o prijatí nových opatrení pre boj s koronavírusom. Chce nimi reagovať aj na aktuálnu situáciu s otvorením a zatvorením prevádzok. Vláda výrazne sprísni hygienický štandard v dnes otvorených obchodoch a zároveň povolí otvoriť ďalšie.

Prevádzky budú musieť zabezpečiť nosenie rúšok, povinnú dezinfekciu rúk alebo jednorázové rukavice, minimálny odstup v radách pri pokladniach v dĺžke 2 metre a maximálny počet nakupujúcich v koncentrácii 1 človek na 25 metrov štvorcových z celkovej plochy.

„Minimalizovali sme riziko prenosu infekcie a umožnili ekonomike pomaly sa otvoriť, aby sme si zabezpečili základné potreby. Ak sa nakopia ľudia počas akcií, riziko prenosu infekcie rastie rádovo. Ak chcú mať prevádzky otvorené, nesmú pustiť človeka bez rúška, musia zabezpečiť rukavice alebo dezinfekciu, rozostup v rade a zaistiť, aby tam nebolo viac ľudí ako daná prevádzka umožňuje,“ doplnil premiér Matovič.

Za zvýšeného hygienického štandardu môžu otvoriť napríklad očné optiky, lízingové služby, služby STK, servis výpočtovej techniky, advokáti a notári, kľúčové služby, zberné dvory, predajne metrového textilu a galanetérie, prevádzky záhradníctva, predajne a servis bicyklov, predajne stavebnín či elektroinštalačného materiálu, železiarstva a farby-laky.

V obchodných centrách budú môcť byť otvorené len tie prevádzky ako dnes - potraviny, lekárne či drogérie. Ani veľké obchodné domy so špecializovaným tovarom, ktoré by mohli spadať do kategórií vyššie, nebudú môcť byť otvorené nad určitú veľkosť plochy.

Sledujte tlačovú konferenciu 

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

404 zdieľaní

Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Kolóna
20:57
Strečno
Kolóna
20:53
Rajecká cesta
Stacionárny radar
19:29
Nemocničná
Policajná hliadka
16:54
Rajecká cesta
Kolóna
16:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.