Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Pribudlo 19 nových prípadov nákazy koronavírusom, traja pacienti sú z Martina

24 marec 2020 - 10:00

S rúškami v Žiline pomáhajú dobrovoľníci aj firmy, Slovenský Červený kríž ich nosí až do schránok

Od potvrdenia prvého výskytu koronavírusu na Slovensku a s ním súvisiacich odporúčaní sa jednou z tém každodenného života stali rúška. V bežných časoch obyčajný kus látky za pár desiatok centov je aj tri týždne po prvom pozitívnom teste nedostatkovým tovarom v lekárňach.

Základné ochranné vybavenie nemali k dispozícii dlhú dobu ani pracovníci v prvej línii, ktorí pomáhajú zvládať a minimalizovať rozsah šírenia epidémie Covid-19. V niektorých prípadoch nie sú chránení dodnes.

Aj v Žilinskom kraji preto pristúpili tisícky ľudí k domácemu šitiu rúšok, ktoré následne darovali alebo predávali za nákladové či tržné ceny.

Krízové obdobie vždy ukáže aj pozitívne vlastnosti a dobré činy, v Žiline sme informovali, napríklad, o darovaní rúšok pre celý vchod na sídlisku Solinky. Podobne sa pomôcky na zakrytie tváre vyskytujú aj na verejných priestranstvách  - na lavičke alebo na plotoch. 

Množstvo ľudí šije dlhé hodiny rúška preto, aby pomohli ostatným ochrániť druhých a čo najviac spomaliť rýchlosť šírenia infekcie. K nespočetnému množstvu dobrovoľníkov sa pridal aj Slovenský Červený kríž, Územný spolok Žilina

Ten prostredníctvom svojich dobrovoľníkov i členov miestnych spolkov v priľahlých obciach a ochotných ľudí od stredy pripravuje a šije rúška na Slovenskom Červenom kríži v Žiline. Štyri šijacie stroje, 1 overlok, a kopec šikovných rúk mladších i starších sa pripája k spoločnému dielu.  

„Neraz aj do štvrtej rána sa ozývajú zvuky šijacích strojov a nožníc z učebne Červeného kríža. Za 4 dni vyše 600 ušitých rúšok, z ktorých viaceré odišli na záchrannú zdravotnú službu,do zariadení pre seniorov, lekárom, pacientom, mestu Žilina i dôchodcom. Materiálne dobrovoľníkom Slovenského Červeného kríža pomáha Mesto Žilina, a látkami neraz prispeli aj dobrí ľudia z okolia. Všetky rúška boli a budú darované zadarmo, taktiež dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža pracujú bez nároku na finančnú odmenu,“ informoval Peter Martinek, predseda Územného Spolku Žilina Slovenského Červeného kríža. 

Rúško si môžete objednať

Aj vďaka tejto iniciatíve majú možnosť si rúška objednať pomocou online formulára aj Žilinčania, ktorým rúško chýba. Šikovné “červenokrižiačky” vytvorili tri strihy, z ktorých si môžete vybrať.

Dobrovoľníci z červeného kríža Vám ich zanesú priamo do schránky, a tak sa zamedzí nežiadanému kontaktu počas mimoriadnej situácie. Rúško je odporúčané pravidelne prať a dezinfikovať teplom žehlením. Rúška prosíme objednávajte tak, aby sa ušlo aj ostatným, ktorí ešte nemajú žiadne. 

Objednať si rúško môžete na linku tu: https://forms.gle/VUMAJ9hNfYVea4e68

Informatici na Žilinskej univerzite tlačia 3D modely

Do projektu Pomôž nemocnici sa zapojila aj Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline (FRI UNIZA). Jej pracovníci a študenti vyrábajú časti ochranných štítov pre zdravotníkov, ktorých je nedostatok. Využívajú k tomu technológiu 3D tlače.

V študentskej iniciatíve pod vedením Lukáša Čechoviča sa doposiaľ dobrovoľne zapojili piati študenti FRI UNIZA, menovite Andrej Tupý, Juraj Smolka, Daniel Žuffa, Michal Páleš a Jakub Kramár zo študijných programov Počítačové inžinierstvo a Informatika.

Dokončené štíty sa rozosielajú bezplatne každý deň do všetkých zariadení, ktoré o ne prejavia záujem. Aktuálne zdravotníci požiadali o takmer 5000 kusov a denná kapacita tlače je okolo 300 kusov. Kontaktovaním zástupcov iniciatívy Pomôž nemocnici bolo zistené, že predpokladaná potreba je až 20 000 kusov.

Prvá zásielka je už pripravená na odovzdanie a na ďalšej sa usilovne pracuje. Vzhľadom na súčasnú krízovú situáciu prebieha tlač v domácom prostredí zamestnancov a študentov, ktorým fakulta zapožičala 3D tlačiarne. Je to aj priestor na praktické odskúšanie získaných vedomostí študentov na predmete 3D tlač.

„V súčasnej situácii je viac ako potrebné, aby každý pomohol ako vie. Celý priebeh najbližších týždňov bude záležať len na nás, ako vieme byť disciplinovaní a ochotní nezištne pomôcť,“ dodal doc. Ing. Emil Kršák, PhD., dekan Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline.

Pre nemocnicu vyrobili viac ako 1500 rúšok

Iniciatíva pre šitie rúšok vznikla aj v lokálnom benefičnom klube Rotary Club Žilina – International, kde zároveň pôsobí niekoľko lekárov. Tým avizovali kolegovia z nemocnice nedostatok, samotní pracovníci nemocnice šijú rúška.

Preto vznikla skupina dobrovoľníkov, ktorí postupne nakontaktovali priateľov a známych. Vďaka ochotným krajčírkam a dobrovoľníkom sa podarilo vyrobiť viac ako 1 500 dvojvrstvových bavlnených rúšok. Tie následne venovali žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou, presnejšie na detské a interné oddelenie.

„Bohužiaľ situácia je taká, že toto číslo postačujúce určite nebude. Navyše sú aj iné miesta, ktoré by akútne potrebovali s rúškami pomôcť. Ak vám osud žilinskej komunity a celého Slovenska nie je ľahostajný a chceli by ste podporiť hrdinov v prvej línií, bude vítaná akákoľvek pomocná ruka, ktorá dokáže zhotoviť a venovať rúško. Napíšte na stránku na Facebooku, členovia klubu určite nájdu spôsob a cestu, ako doručiť to vaše rúško na miesto, kde ho potrebujú,“ doplnil Dávid Paučin z Rotary Club Žilina – International.  

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

375 zdieľaní

Dopravný servis
Strečno
Policajná hliadka
05:42
Strečno
Policajná hliadka
23:37
Strečno
Policajná hliadka
22:22
Strečno
Zver pri ceste
21:45
Strečno
Policajná hliadka
19:53
Zobraziť aktuálne hlásenia