Dnes najčítanejšie
Za včerajší deň evidujú 21 nových prípadov nákazy COVID-19, z toho tri v Žilinskom kraji

22 marec 2020 - 18:26

V nedeľu 29. marca dôjde k zmene zimného času na letný, striedanie definitívne skončí v roku 2021

Foto: V nedeľu 29. marca dôjde k zmene zimného času na letný, striedanie definitívne skončí v roku 2021
Foto: ilustračné / pixabay.com

V noci zo soboty na nedeľu 29. marca si pospíme kratšie. O druhej hodine ráno dôjde k zmene zimného času na letný, hodinky si preto posunieme o hodinu dopredu. Na konci víkendu sa tak začne stmievať až okolo pol ôsmej večer.

Dňa 29. marca 2020 o 02:00 hod. ráno stredoeurópskeho času (SEČ) nastane posun času dopredu na 03:00 hod. stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Striedanie zimného a letného času skončí v roku 2021

Striedaniu štandardného (zimného) a letného času v Európskej únii je definitívny koniec. Návrh na jeho zrušenie odhlasovali minulý rok poslanci Európskeho parlamentu v reakcii na celoeurópsky prieskum, podľa ktorého je za zrušenie striedania času až 84 percent obyvateľov únie.

Krajiny, ktoré si ponechajú letný čas, by mali vykonať poslednú zmenu v noci zo soboty na nedeľu v marci 2021. Ostatné krajiny, ktoré budú naopak chcieť štandardný (zimný) čas, si naposledy posunú hodiny v októbri 2021.

Striedanie času sa datuje do roku 1916, kedy s ním prišli Nemci počas prvej svetovej vojny. Následne ho prebrali aj ostatné krajiny Európy a takisto Spojené štáty americké. Až 70% respondentov v prieskume o zrušení striedania času bolo práve z Nemecka. 

Európska únia využíva tri časové pásma

Členské štáty únie využívajú tri časové pásma: greenwichský stredný čas (GMT) v Spojenom kráľovstve, Írsku a Portugalsku, GMT+1 v sedemnástich krajinách vrátane Slovenska a GMT+2 v ďalších ôsmich krajinách.

Niektoré štúdie naznačujú, že dlhšia viditeľnosť počas letného času by mohla prospieť oddychovým aktivitám, avšak biorytmus človeka môže takáto zmena ovplyvniť negatívne.

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.
222 zdieľaní

Dopravný servis
Považský Chlmec
Stacionárny radar
16:28
Horný Hričov
Stacionárny radar
16:25
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
14:14
Svedernik
Dopravná nehoda
13:57
Horný Hričov
Zver pri ceste
13:55
Zobraziť aktuálne hlásenia