Dnes najčítanejšie
VIDEO: Viacero firiem zo stavby diaľnice D1 pri Žiline nebolo vyplatených, sumy sa pohybujú v státisícoch eur

16 marec 2020 - 23:37

VIDEO: Primátor mesta Žilina vyzýva obyvateľov na prejav spolupatričnosti so seniormi

Foto: VIDEO: Primátor mesta Žilina vyzýva obyvateľov na prejav spolupatričnosti so seniormi
Foto: Mesto Žilina
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Krízový štáb mesta Žilina zasadá každý deň, jeho úlohou je prehodnotiť aktuálnu situáciu ohľadne šírenia nového koronavírusu a na základe jej vývoja prijať potrebné opatrenia. Rovnako aj dnes 16. marca vstúpila do platnosti ďalšia séria preventívnych opatrení.

Samospráva apeluje na všetkých Žilinčanov, aby nepodceňovali hygienické pravidlá a do vozidiel mestskej hromadnej dopravy, ale aj do potravín, lekárni, drogérií vstupovali len so zahaleným nosom a ústami. Využiť môžu rúško alebo iný alternatívny spôsob v podobe šálu či šatky.

Rovnaké odporúčanie platí aj pre majiteľov prevádzok, ktoré ostávajú otvorené a ich zamestnancov prichádzajúcich do kontaktu so zákazníkmi. Mesto Žilina ďakuje všetkým obyvateľom, ale aj podnikateľom, ktorí sa k doterajším preventívnym nariadeniam na zamedzenie šírenia koronavírusu postavili zodpovedne.

Primátor v pondelok vyzval na prejav spolupatričnosti so seniormi, ktorí patria v súvislosti s prenosným ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 k najviac ohrozeným skupinám, vyzýva mesto Žilina.

„V meste aktuálne žije viac ako 20-tisíc seniorov nad 60 rokov a starších. Mnohým z nich pomáha najbližšia rodina, no iným takáto pomoc chýba. Možno potrebujú pomôcť s nákupom, s liekmi, vybaviť neodkladnú záležitosť na úrade alebo sa len potrebujú pozhovárať a upokojiť. Chcem v tejto situácii apelovať na všetkých Žilinčanov, ak poznáte vo svojom okolí, vo svojom susedstve takýchto starých ľudí, pomôžme si navzájom. Naše každodenné prejavy ľudskosti sú to, čo je naozaj povzbudzujúce napriek tomu, že nás čakajú ťažké dni,“ povedal Peter Fiabáne.

Skupina ľudí nad 65 rokov je vo vzťahu k ochoreniu COVID-19 najviac ohrozená. Všeobecne sa odporúča pravidelná kontrola starých ľudí a susedov vo vyššom veku, a to najmä tých, ktorí žijú osamelo. Lepšie je dať prednosť inému ako osobnému kontaktu. Je potrebné sledovať ich zdravotný stav a zariadiť, aby mali zabezpečený nákup potravín a liekov.

„Zdôraznite im dôležitosť dôkladného umývania rúk, používania ochrany nosa a úst na verejnosti a potrebu obmedzenia kontaktu s inými ľuďmi. Niekedy postačí len upokojenie, keďže aktuálne udalosti môžu na mnohých seniorov pôsobiť rušivo,“ povedal primátor.

Ľudia si postupne uvedomujú, že len spoločnými silami sa dokážeme postaviť hrozbe vírusu. Spolupracujú a sú ochotní sa vzdať pohodlia a životných návykov, hoci to nie je jednoduché.

V meste Žilina nadobúdajú platnosť aj ďalšie nariadenia z minulého týždňa, ktoré prijal krízový štáb.


Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Lavobrezná
Práca na ceste
01:10
Nemocničná
Prekážka na ceste
23:59
Strečno
Jama na ceste
23:13
Hričovská
Prekážka na ceste
22:57
Kragujevská
Iné nebezpečenstvo
22:53
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia