Dnes najčítanejšie
Auto so skupinou mladíkov narazilo do stromov, dopravnú nehodu neprežil 17-ročný muž
COVID-19 vývoj situácie v kraji

18 február 2015 - 17:29

Rok Ľudovíta Štúra - ako ho oslavujú v regiónoch Žilinského samosprávneho kraja?

V roku 2015 si pripomíname 200. výročie narodenia slovenského dejateľa a kodifikátora slovenského spisovného jazyka Ľudovíta Štúra. Počas tohto roka si Žilinský samosprávny kraj pripravil pre svojich obyvateľov veľké množstvo podujatí, ktoré poukážu na prínos tejto významnej osobnosti našich dejín. „V programe sú zahrnuté výstavy, prednášky, interaktívne besedy a súťaže, ktoré pútavou a vzdelávacou formou vyzdvihnú jeho život a diela. UNESCO tento rok, označený ako Rok Ľudovíta Štúra, zaradilo do zoznamu výročí, čím podčiarkla jeho význam, a preto si jednotlivé regióny Žilinského kraja pripravili rozmanité podujatia, ktoré pripomenú odkaz Ľudovíta Štúra nielen starším, ale i mladším generáciám,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár.

Regióny predstavia rôzne sprievodné udalosti k tomuto výročiu

Kysucká knižnica v Čadci zorganizuje cyklus prednášok doplnených výstavou fotodokumentácie a tvorby nášho významného umelca. V novembri Kysucké kultúrne stredisko v Čadci otvorí slávnostnú akadémiu Ľudovít Štúr v obraze doby, ktorá originálnym spôsobom osvetlí jeho život, dielo a odkaz a bude spolu s vydaným zborníkom v elektronickej podobe vyvrcholením výročných osláv.

Hravou formou priblíži Ľudovíta Štúra aj región Horného Považia prostredníctvom hudby, poézie a divadla. Makovického dom v Žiline sa premení na epicentrum tvorivých a edukatívnych prednášok, prezentácií a literárnych dielní pre žiakov a študentov základných a stredných škôl počas podujatí Na krídlach orla a Štúrov Zvolen. Zároveň ŽSK umiestni pri vstupe do Krajskej knižnice v Žiline výstavný panel, ktorý bude okrem základných informácií o podujatiach Horného Považia doplnený aj o rozsiahlejšiu výstavu zobrazujúcu dôležité okamihy života Štúra.

Turčianska knižnica v Martine v roku 2015 pripravila pre žiakov testovanie vedomostí z obdobia štúrovcov na zábavno-náučných súťažiach a prezentáciách Po-Štúraj sa v slovenčine a Ľudovít Štúr v otázkach a odpovediach. Podujatie Reťazenie II. – Stopy štúrovcov v Turci ozdobí výstava prác neprofesionálnych výtvarníkov, rezbárov a sochárov, ktorých diela venované štúrovskej generácii zaplnia následne vydaný bulletin.

Orava a Liptov zamerajú svoj program na výstavy, prednášky a vedomostné kvízy. Boli časy, boli, ale sa minuli je názov interaktívnej výstavy výtvarníkov 19. storočia podporenej literárnou zložkou Tatrín a divadelným predstavením o Ľudovítovi Štúrovi a Adele Ostrolúckej na námestí Tranovského v Liptovskom Mikuláši, ktorá bude zameraná predovšetkým na žiakov základných škôl. Atmosféru histórie nám ponúkne aj Oravská knižnica A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne prostredníctvom fotokópií archívnych materiálov a zaujímavých prednášok z obdobia revolučných rokov.

Ako župan uviedol, význam Ľudovíta Štúra ako politika, jazykovedca, učiteľa, spisovateľa či novinára presahuje hranice našej doby a je dôležité, aby sme jeho odkaz vedeli odovzdať aj ďalším generáciám našich regiónov.


Dopravný servis
Strečno
Hmla
10:28
Cesta I/64
Stacionárny radar
09:08
Brodno
Práca na ceste
08:11
Košická
Hmla
07:11
Strečno
Jama na ceste
07:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia