Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Na cestách v Žilinskom kraji došlo popoludní k trom dopravným nehodám

05 marec 2020 - 07:32

NDS žiada od zhotoviteľa tunela Višňové sumu 14,75 milióna eur za nesplnenie míľnikov

Foto: NDS žiada od zhotoviteľa tunela Višňové sumu 14,75 milióna eur za nesplnenie míľnikov
Foto: Národná diaľničná spoločnosť

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) informovala v stredu 4. marca o uplatnení si nároku na sumu 14,75 milióna eur u bývalého zhotoviteľa diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala. Ide o nárok objednávateľa na platbu, ktorý si NDS uplatnila u medzinárodnej Komisie pre riešenie sporov (KRS) za nesplnenie míľnikov č. 2 (prerazenie tunela) a č. 3 (dokončenie betónovej vozovky v tuneli).

„NDS si nároky za nedodržané míľniky uplatnila v minulosti okamžite po ich nesplnení, zhotoviteľ ich uznať odmietal a preto o nich rozhodne KRS. NDS priebežne pripravuje aj ďalšie nároky v súvislosti s touto stavbou. Nároky NDS sú kryté bankovou zárukou a budú uplatňované postupne tak, aby nedošlo k ich premlčaniu,“ uvádza sa vo zverejnenom stanovisku.

Rozhodnutie v tomto spore sa očakáva v januári 2021

Ďalšou aktuálnou problematikou, ktorú NDS rieši, sú nároky voči zhotoviteľovi vyplývajúce z vád diela a projektovej dokumentácie. O nároku na zmluvné pokuty bude komisia rozhodovať na základe procedurálneho kalendára vydaného komisiou, spolu s nárokom zhotoviteľa na predĺženie lehoty výstavby.

Komisia pre riešenie sporov medzi NDS a Zhotoviteľom úseku D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala vznikla v januári 2019. Komisiu tvoria uznávaní profesionáli z Nemecka, USA a Veľkej Británie. Jedného člena komisie navrhla NDS, jedného zhotoviteľ a na jednom sa zhodli obe strany.

246 zdieľaní
Zdroj: Národná diaľničná spoločnosť

Dopravný servis
Strečno
Policajná hliadka
08:45
Strečno
Jama na ceste
08:43
Predmestská
Práca na ceste
08:26
Strečno
Policajná hliadka
08:24
Strečno
Policajná hliadka
08:14
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia