Dnes najčítanejšie
BIG BUTCHER’S BURGER Výzva: Pokor známy žilinský burger najrýchlejšie a vyhraj bank

28 február 2020 - 13:24

Internetom sa šíri hoax, koronavírus zatiaľ na Slovensku potvrdený nebol

Foto: Internetom sa šíri hoax, koronavírus zatiaľ na Slovensku potvrdený nebol
Foto: ilustračné

V uplynulých hodinách začali na sociálnych sieťach kolovať “zaručené” informácie o prvom potvrdenom prípade výskytu koronavírusu na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vo svojom stanovisku tieto informácie dementuje, zatiaľ bolo všetkých 127 testovaných vzoriek negatívnych. 

„V uplynulých 24 hodinách sa zvýšila intenzita “zaručených správ” o potvrdenom prvom ochorení COVID-19 (koronavírus) na Slovensku. Upozorňujeme, že šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin. Na Slovensku je aktuálne 127 vzoriek preverených s výsledkom NEGATÍVNY,“ informovalo ministerstvo.

Je takmer isté, že v blízkej dobe sa vyskytne prípad koronavírusu aj na Slovensku, ako však uviedli vo včerajšom článku dlhoroční epidemiológovia a profesori v odbore Verejné zdravotníctvo, strach a panika môže vyvolať oveľa vážnejšie následky ako samotné ochorenie.

Medzi základné informácie, ktoré by mal poznať každý, patrí fakt, že smrtnosť na ochorenie COVID 19 sa stále pohybuje pod hranicou 3 percent a je dominantná u osôb starších ako 65 rokov a s pridruženým iným ochorením (kardiovaskulárne, cukrovka, obštrukčné choroby pľúc, nádorové ochorenia…). Vírus zatiaľ nezmutoval a jeho epidemické rozšírenie je zatiaľ len v niekoľkých krajinách na svete. 

V Európe sa jedná len o Taliansko, v ostatných krajinách ide o importované prípady z krajín s epidemickým výskytom. Pre zabránenie ďalšiemu rozširovaniu je nutné dodržiavať prevenciu a zabrániť importu vírusu na Slovensko. K tomu musí prispieť každý obyvateľ nasledovným: 

- obmedzením cestovania do zahraničia, najmä do oblastí, kde sa už vírus šíri
- sledovaním zdravotného stavu každej osoby, ktorá sa vrátila z oblasti, kde sa vírus šíri minimálne 14 dní po návrate
- pri objavení sa príznakov infekcie dýchacích ciest u takejto osoby:
a) telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára
b) dať si rúško a ísť rýchlo mimo kolektív a obmedziť kontakt so zdravými ľuďmi 

Ministerstvo zdravotníctva je okamžite o výsledkoch testovaní informované od kolegov z Úradu verejného zdravotníctva a v nadväznosti na to okamžite informuje verejnosť cez médiá a sociálne siete. Zároveň zasadala v súvislosti s ochorením COVID-19 Bezpečnostná rada, ktorá sa zaoberala aktuálnou situáciou a pripravenosťou Slovenska na zabezpečenie karantény obce či regiónu v prípade nákazy koronavírusom.  

„Na Ministerstve zdravotníctva SR vznikne krízový štáb pod vedením ministerky vnútra Denisy Sakovej, ktorý sa bude zaoberať potrebnými opatreniami. Vláda spustí plošnú informačnú kampaň, na letiskách v Bratislave, Košiciach a Poprade budú zdravotné kontroly, vrátane merania teploty, všetkých pasažierov. Kontroly budú aj na hraničných priechodoch s Rakúskom, motoristi budú dostávať informačné letáky. Hlavný hygienik SR Ján Mikas zároveň vyzval obyvateľov, aby zvážili cestovanie do krajín, kde zaznamenali výskyt koronavírusu,“ informuje ministerstvo. 

Otázky týkajúce sa sa ochorenia COVID-19 (nový koronavírus) sú pripravení zodpovedať odborníci, ktorí sú nepretržite k dispozícii. Zriadili sme infolinky funkčné 24 hodín denne, 7 dní v týždni. K dispozícii je aj mailový kontakt: 

Kontakty prístupné pre verejnosť: 

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici - 0918 659 580
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave - 0905 903 053
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823

VŠETKY DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE NÁJDETE V ČLÁNKU NIŽŠIE
208 zdieľaní

Dopravný servis
Brodno
Kolóna
16:15
Strečno
Kolóna
16:13
Hričovská
Policajná hliadka
16:00
Vysokoškolákov
Kolóna
15:59
Porúbka
Kolóna
15:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia