Dnes najčítanejšie
Za včerajší deň evidujú 21 nových prípadov nákazy COVID-19, z toho tri v Žilinskom kraji

24 február 2020 - 09:24

Energetici vyhlásili kalamitu, bez elektriny je momentálne viac ako 23-tisíc odberných miest

Foto: Energetici vyhlásili kalamitu, bez elektriny je momentálne viac ako 23-tisíc odberných miest
Foto: KR PZ Žilina

V nedeľu popoludní sa začal prejavovať silný vietor, ktorý sa podpísal pod prvé výpadky elektrickej energie. Počas noci spôsobila víchrica toľko porúch, že Stredoslovenská distribučná (SSD) vyhlásila kalamitu. V súčasnosti je bez elektrickej energie viac ako 23-tisíc odberných miest v Žilinskom a Banskobystrickom kraji.

„Mimo prevádzky je viac ako 260 distribučných trafostaníc. Na úrovni vysokého napätia eviduje SSD poruchy na tridsiatich šiestich vedeniach. Najviac práce majú elektrikári na Orave, Liptove a Horehroní, ale postihnuté je prakticky celé stredné Slovensko. Paradoxom je, že ide už o tretiu tohtoročnú kalamitu, pričom všetky vypukli vo februári,“ uviedol Miroslav Gejdoš, hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná.

Keďže v noci fúkal extrémne silný vietor a na mnohých miestach padali stromy, pohotovostní pracovníci nemohli kvôli bezpečnosti pracovať na odstraňovaní porúch. Ráno už bola poveternostná situácia lepšia, preto vyrazili do terénu všetci dostupní elektrikári a piliari.

Na mnohých miestach už prebiehajú opravy vedení, ale stále je dosť takých oblastí, kde treba poškodené miesta ešte len vyhľadať. Ide predovšetkým o ťažko dostupné miesta v odľahlých hornatých oblastiach.

„Ak už v priebehu dňa nebude fúkať a poruchy nepribudnú, situácia by sa mala rýchlo zlepšovať a postupne bude bez elektrickej energie čoraz menej domácností. Ako dlho bude trvať odstraňovanie jednotlivých výpadkov je zatiaľ ťažké odhadnúť. SSD však vynakladá maximálne úsilie na to, aby to bolo čo najskôr,“ dodal Gejdoš.


Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.
128 zdieľaní
Zdroj: Stredoslovenská distribučná, a.s.

Dopravný servis
Považský Chlmec
Stacionárny radar
16:28
Horný Hričov
Stacionárny radar
16:25
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
14:14
Svedernik
Dopravná nehoda
13:57
Horný Hričov
Zver pri ceste
13:55
Zobraziť aktuálne hlásenia