Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V očkovacej lotérii vyhral 201-tisíc eur muž z Kysúc, ďalších 201-tisíc putuje na Oravu
COVID-19 vývoj situácie v kraji

17 február 2020 - 19:45

Mesto Žilina má hlavného architekta, poslanci vymenovali do funkcie Ing. arch. Rudolfa Chodelku

Hlavným architektom a riaditeľom Útvaru hlavného architekta (ÚHA) mesta Žilina bude Ing. arch. Rudolf Chodelka. Do funkcie ho na svojom rokovaní dnes 17. februára 2020 vymenovalo Mestské zastupiteľstvo v Žiline. Rudolfa Chodelku odporučila na vymenovanie šesťčlenná komisia zložená z odborníkov v oblasti architektúry po tom, ako v konkurencii štyroch kandidátov uspel vo výberovom konaní dňa 15. januára.

„Vymenovanie hlavného architekta je dôležitá udalosť pre Žilinu. To, že tu osem rokov chýbal, veľmi cítime. Mesto potrebuje úrad alebo inštitúciu, ktorá bude zabezpečovať a garantovať rozvoj územia a dlhodobý rozvoj mesta. Potrebujeme úrad, ktorý bude vstupovať od procesov v meste a zásadne sa vyjadrovať k územnému plánu, bude dohliadať na jeho dodržiavanie či otvárať ho možným zmenám,“ uviedol Peter Fiabáne. 

Na hlavného architekta čaká zložitá úloha vybudovať funkčný a rešpektovaný útvar

O zriadení ÚHA ako rozpočtovej organizácie mesta rozhodli na svojom zasadnutí v apríli 2019 žilinskí mestskí poslanci. Do jeho kompetencie budú spadať všetky odborné činnosti v rámci architektúry mesta, územného plánovania a urbanizmu. Podľa slov primátora Petra Fiabáne majú byť súčasťou útvaru okrem architekta aj ďalšie profesie ako urbanista, ekológ, krajinný architekt, dopravný inžinier či demograf.

„Schválenie pozície hlavného architekta a jeho útvaru je signálom pre verejnosť, že mestu na problematike územného plánovania a architektúre záleží. Silný mandát, ktorý som dostal od mestských poslancov, vnímam ako novú kapitolu pre mesto. Je to cesta pozitívneho reštartu, na ktorej chcem nastaviť jasné a zrozumiteľné pravidlá na poli územného plánovania a architektúry,“ povedal Rudolf Chodelka.

Rudolf Chodelka vyštudoval Fakultu architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Aktívne pôsobí ako architekt, spolu s manželkou vedie architektonický ateliér v Žiline. Aktívny je aj v rôznych záujmových a občianskych združeniach. V súčasnosti pôsobí aj ako zástupca starostky obce Hôrky, pracuje v komisii územného plánovania a výstavby pri Mestskom zastupiteľstve v Žiline, v minulosti pracoval aj v komisii pre pamätihodnosti.

Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Mostná
Práca na ceste
21:56
Hričovská
Prekážka na ceste
21:54
Hričovská
Zver pri ceste
20:22
Cesta I/64
Práca na ceste
19:59
Mojšova Lúčka
Kolóna
19:41
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia