Dnes najčítanejšie
Vyše štvrtina pozitívnych PCR testov za včera je zo Žilinského kraja, opäť prevládajú nezaočkovaní
COVID-19 vývoj situácie v kraji

12 február 2020 - 19:08

Mesto Žilina má záujem o finančný príspevok na budovanie troch cyklotrás, návrh prerokujú poslanci

Foto: Mesto Žilina má záujem o finančný príspevok na budovanie troch cyklotrás, návrh prerokujú poslanci
Foto: ilustračné / pixabay.com

Cyklotrasy v Žiline by sa mohli už čoskoro rozrásť. Poslanci Mestského zastupiteľstva (MZ) v Žiline budú na najbližšom rokovaní rozhodovať o podaní žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Mesto sa plánuje zapojiť do výzvy zameranej na vybudovanie cyklotrás s troma projektami, návrh predkladá do programu najbližšieho MZ primátor Peter Fiabáne. 

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na projekty, ktorých účelom je zvýšenie atraktivity a prepravnej kapacity cyklistickej dopravy. Mesto Žilina má záujem uchádzať sa o financie pre tri kľúčové trasy, niektoré časti sú už v súčasnosti vybudované.

  • Cyklotrasa H2 - Solinky - centrum - chýbajúce úseky cyklotrasy
  • Cyklotrasa V10 - ul. M.R. Štefánika k Hypertescu
  • Cyklotrasa V9 - z Vlčiniec na Vodné dielo - I. úsek

Zámerom projektov je rozšírenie cyklistickej infraštruktúry v meste Žilina v súlade s Generelom cyklistickej dopravy. Dokument z roku 2014 vymedzuje komplexnú sieť cyklotrás na území mesta, ich účelom je prostredníctvom ucelenej a vzájomne prepojenej siete zlepšiť dostupnosť cyklistickou dopravou zo všetkých častí. Postupným budovaním siete sa mnohým obyvateľom uľahčí napríklad dochádzanie do zamestnania a zároveň môže dôjsť k zvýšeniu podielu bezmotorovej dopravy.

Celkovo plánuje mesto dobudovať vyše troch kilometrov cyklotrás

Cyklotrasa H2 vedie od námestia Antona Bernoláka v centre Žiliny na sídlisko Solinky. Odtiaľ sa ráta s jej pokračovaním až do mestskej časti Bytčica. Chýbajúce úseky II. až IV. pozostávajú z celkovej dĺžky 1,53 kilometra. Výška oprávnených výdavkov predstavuje sumu 46 794 eur, mesto Žilina by malo v súlade s podmienkami poskytnutia pomoci projekt spolufinancovať sumou 2 339 eur.

Cyklotrasa V10 je pre mesto významnou z dôvodu priameho napojenia centra na existujúcu trasu pri hypermarkete Tesco. Táto následne pokračuje v smere na Vodné dielo po ulici Pri Celulózke. Dĺžka úseku začínajúceho na námestí Andreja Hlinku je 1 kilometer a náklady na jeho výstavbu sú v sume 516 244 eur. Spolufinancovanie zo strany mesta bolo určené na 25 812 eur.

Cyklotrasa V9 je rozdelená celkom na tri úseky, z ktorých každý má vypracovanú projektovú dokumentáciu. Prvý úsek, začínajúci na Rosinskej ceste, sa napája na cyklotrasu H2, ktorá končí pri základnej škole Karpatská. Jeho dĺžka je 580 metrov a výdavky boli vyčíslené na sumu 179 563 eur. Spolupodieľanie mesta predstavuje v tomto prípade 8 978 eur.Dopravný servis
Košická
Práca na ceste
10:23
Estakáda
Jama na ceste
10:13
Košická
Stacionárny radar
10:08
Hričovská
Stacionárny radar
10:00
Rajecká cesta
Práca na ceste
10:00
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia