Dnes najčítanejšie
Poslanec za Solinky použil mestské peniaze na nákup kvetináčov pred vlastnú budovu na Bôriku

28 január 2020 - 14:40

Nový systém parkovania v žilinskej nemocnici je pripravený, od spustenia ho delí kolaudácia

Regulácia parkovania v areáli FNsP Žilina je pripravená, spustenie nového systému závisí od dátumu vydania kolaudačného rozhodnutia.

V uplynulých mesiacoch boli na vjazde do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline realizované stavebné úpravy, pôvodné rampy na reguláciu parkovania nahradili nové. Vjazd aj výjazd sa rozšírili z jedného pruhu na dva, zmena uľahčí prechádzanie práve vozidlám záchrannej služby.

Tie mali v čase zvýšenej intenzity dopravy problém s rýchlym transportom pacienta na urgentný príjem. Problém s organizáciou dopravy v areáli sa však nedotýka len záchranárov, ale aj pacientov a návštevníkov nemocnice.

Mnohí sa sťažujú na podmienky parkovania a obsadenosť hlavných parkovacích plôch. „Chodieval som dva týždne do nemocnice autom ráno a poobede, a skoro každý deň som mal problém nájsť voľné miesto na zaparkovanie. Postupne som si začal všímať tie autá a veľa z nich tam stojí bez pohnutia každý deň minimálne osem hodín,“ opísal nám čitateľ Marián.

Statická doprava v Žiline postupne narastá, do mesta denne prúdia obyvatelia z celého kraja za prácou. Časť z nich využíva parkoviská v centre a jeho okolí, kde je parkovanie bezplatné či s malým poplatkom. Následne sa v rámci mesta prepravujú hromadnou dopravou alebo pešo.

Parkoviská slúžia ako záchytné, súkromní prevádzkovatelia sa bránia

Z tohto dôvodu prichádzajú súkromné parkoviska s opatreniami, ktoré znižujú počet dlhodobo stojacich vozidiel. Už niekoľko mesiacov je v prevádzke nový systém regulácie pri predajni Kaufland, začiatkom roka spustili rampy aj pri predajni OBI a meniť podmienky pre dlhodobé státie na parkovisku a zvýšiť komfort parkovania zákazníkom plánuje od februára aj obchodné centrum Aupark.

Odkedy je parkovanie v areáli žilinskej nemocnice bezplatné, časť mimožilinských vodičov využíva plochy práve na dlhodobé odstavenie svojho auta. Tento problém má čiastočne riešiť nový systém regulácie parkovania, ktorý je už pripravený na spustenie.

Technické práce súvisiace s inštaláciou a zapojením parkovacieho systému sú dokončené a umožňujú plnú funkčnosť elektronických rámp a kioskov. Spustenie čaká na kolaudačné rozhodnutie, ktoré zatiaľ nemocnica nezískala. Predpokladané uvedenie do prevádzky bolo pritom plánované už v tomto mesiaci.

„Bohužiaľ, v procese prípravy sa vyskytli problémy s ukončením kolaudácie. Momentálne však pokračuje príprava a následne proces kolaudačného konania, ktorý nám komplikuje situácia s nevysporiadanými pozemkami vo vlastníctve súkromnej osoby. Naďalej preto rokujeme a komunikujeme s majiteľom pozemku s cieľom dosiahnuť konsenzus, na základe ktorého budeme môcť úspešne ukončiť kolaudačné konanie a spustiť parkovací systém do prevádzky,“ spresnila hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Žilinská nemocnica si uvedomuje náročnú dopravnú situáciu v areáli

Vedenie nemocnice si uvedomuje náročnú dopravnú situáciu v areáli, ktorá je aktuálne vyhrotená aj pre bezplatný vstup, a preto pracuje na riešení situácie. 

„Práve aj z tohto dôvodu sme pristúpili ku komplexnej zmene parkovacej politiky a veríme, že po jej spustení do prevádzky sa parkovanie aspoň čiastočne upokojí a po vybudovaní ďalšieho parkoviska za pavilónom gynekológie a pôrodníctva ešte výraznejšie zlepší,“  dodala Záteková.

Zamestnanci nemocnice prednostne využívajú záchytné parkoviská za pavilónom LDCH a očným pavilónom, vďaka čomu nie sú blokované voľné miesta pre verejnosť a pacientov. 


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
21:29
Závodská cesta
Policajná hliadka
20:54
Hričovská
Prekážka na ceste
19:29
Koňhora
Kolóna
19:14
Rudinka
Kolóna
18:38
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina