Dnes najčítanejšie
Dizajn, vernostný program a sortiment: Nová Lekáreň Poštová na Vlčincoch so zaujímavým konceptom

24 január 2020 - 16:50

Minister obrany ocenil medailou žilinského partizána Františka Mareka pri jeho 100. narodeninách

Počas včerajšieho dňa navštívili minister obrany Peter Gajdoš vojnového veterána Františka Mareka priamo v Žiline, aby mu zablahoželal k 100. narodeninám. Gajdoš zároveň partizánovi udelil Pamätnú medailu k 75. výročiu Slovenského národného povstania a skončenia druhej svetovej vojny. 

„Významné okamihy, akým je aj dnešná návšteva pána Františka Mareka, si vždy cením,  o to viac, že aj takýmto spôsobom môžeme našim vojnovým veteránom vzdať úctu a poďakovať im za to, čo urobili pre našu slobodu a mier. Pánovi Marekovi želám k jeho krásnemu životnému jubileu najmä veľa zdravia,“ doplnil minister obrany Peter Gajdoš. 

Vojnový veterán František Marek bol príslušníkom talianskeho odboja, presnejšie 2. technickej divízie. Za odvahu počas vojny je držiteľom osvedčenia o účasti v národnom boji za oslobodenie a tiež osvedčenia účastníka zahraničného hnutia od 7. februára 1944 do 5. mája 1945.  

Zdroj: MO SR - Ivan Kelement

„Bol príslušníkom bývalej 2. technickej divízie v Taliansku. Vo februári 1944 sa pridal sa k skupine partizánov v Ríme. 17. marca 1944 bol chytený nacistickými jednotkami a väznený až do 9. júla 1944. V apríli 1945 dobrovoľne vstúpil do 1. čs. divízie. Do vlasti sa vrátil 3. augusta 1945,“ uviedlo k návšteve ministerstvo.

Počas pohostenia Marek prezradil aj návod na dlhovekosť: „Ako radového vojaka ma návšteva pána ministra potešila. Som veľmi rád, že som si s ním dnes mohol potriasť rukou. Veľmi si to vážim, je to pre mňa česť a veľmi pekne ďakujem. Pán Boh, mlieko, med, cesnak a nehnevať sa, to je recept na dožitie 100 rokov.“
21 zdieľaní

Dopravný servis
Brodno
Prekážka na ceste
01:11
Vranie
Prekážka na ceste
23:42
Košická
Stacionárny radar
23:37
Košická
Policajná hliadka
22:27
Lavobrezná
Dopravná nehoda
21:53
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia