Dnes najčítanejšie
V stredu pribudlo takmer 800 prípadov koronavírusu, na Orave evidujú 127 ďalších osôb

16 január 2020 - 13:41

V komunálnom odpade končí množstvo potravín, najviac ich vyhadzujú ľudia z domácností

Foto: V komunálnom odpade končí množstvo potravín, najviac ich vyhadzujú ľudia z domácností
Foto: ilustračné

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dnes 16. januára informovalo, že viac ako polovicu (53 %) všetkých vyhodených potravín, ktoré končia v odpade, vytvárajú domácnosti. V nádobách na komunálny odpad končia najčastejšie: 

  • ovocie
  • zelenina
  • hotové jedlá
  • mäsové výrobky
  • mlieko
  • pečivo

Podľa ministerstva je hlavnými príčinami najmä nakupovanie prehnaného množstva potravín a ich nesprávne uskladnenie či uplynutie dátumu spotreby.

„K znižovaniu objemu potravinového odpadu môžu výrazne prispieť mestá a obce rozmiestnením nádob na zber kompostovateľného odpadu. Ušetrili by tak nielen prostriedky za skládkovanie, ale aj znížili náklady na starostlivosť o zeleň. V súčasnosti potravinový odpad z domácností kompostuje alebo inak zhodnocuje len veľmi malá časť ľudí a až 70% zbytočne končí na skládke komunálneho odpadu,“ uvádza sa v správe.

Potraviny, ktoré sa nachádzajú v komunálnom odpade, následne lákajú divú zver ako diviaky či srnky. Tie sa zvyknú v Žiline pohybovať najčastejšie po sídlisku Hájik a prehľadávať okolie kontajnerov. Tam nachádzajú množstvo zeleniny aj pečiva.


Odpadové hospodárstvo v Žiline čakajú tento rok zmeny, mesto plánuje investovať sumu približne 50 tisíc eur do otvorenia dvoch nových zberných dvorov. Za ďalších 100 tisíc eur budú vymenené malé smetné nádoby najmä v centre mesta a na verejných priestranstvách. Tie sú dnes často v zlom technickom stave.

Celkové náklady na odpadové hospodárstvo budú v budúcom roku tvoriť predbežnú sumu 3 655 000 eur, z nich bude 1,7 milióna eur využitých na zber a vývoz komunálneho odpadu fyzických osôb.65 zdieľaní
Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Dopravný servis
Nemocničná
Prekážka na ceste
21:55
Nemocničná
Prekážka na ceste
21:23
Nemocničná
Prekážka na ceste
20:41
Strečno
Práca na ceste
20:22
Košická
Prekážka na ceste
20:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia